Citové vydieranie seniorov: Za rok 2024 od nich vylákali jeden a pol milióna eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Viete si predstaviť, čo by ste si kúpili za jeden a pol milióna eur? To je totiž suma, o ktorú podvodníci okradli seniorov za rok 2024.
Podvodníci lákajú peniaze
Reč je len o prípadoch, ktoré sa policajtom podarilo zadokumentovať. "Dobrý deň, prosím Vás pekne, mne volali zo súdu, že mám doniesť kauciu, že dcéra zrazila niekoho," telefonoval senior. Toto je autentický telefonát na linku 158, ktorý zverejnila polícia na sociálnej sieti. Obozretný senior v ňom opisuje situáciu, kedy mu zatelefonovali zo súdu pod zámienkou vylákania peňazí. Dôchodca si overil informácie u operátora ako aj u rodiny, a 20-tisíc tak neskončilo v rukách podvodníkov.
Rovnako konala aj ďalšia seniorka. "Utajený hovor ako, že syn má nehodu. Ja som si to overila a žiadnu nehodu nemá. Ešte mi dali plačúceho chlapa, že mami, mami, mami. Znova, keď som povedala, že som to nahlásila na polícii tak mi to položili, ale vaša kolegyňa mi povedala, že to mám nahlásiť znova, že keby mi volal," telefonovala ďalšia seniorka.
Ako to vyzeralo v priebehu rokov?
Za rok 2024 viac ako 1,5 milióna eur, za rok 2023 vyše 2,2 milióna eur a za prvé tri mesiace roku 2025 vyše 500 000 eur. Takýto účet vystavili podvodníci seniorom. Za takúto sumu by ste si vedeli dovoliť vyše 225 bežných áut alebo postaviť 3 materské škôlky. Podľa odborníkov sú najzraniteľnejšou skupinou osamelí seniori v izolácii.
"Telefonické podvody s falošnými legendami zaberajú najmä na starších, osamelých seniorov, nad 60 rokov, ktorí nie sú v kontakte s príbuznými a tí ich pravidelne nekontrolujú. Takýto senior po obdržaní takéhoto telefonátu, ktorým ho citovo vydierajú, nevie v okamžiku vyhodnotiť duchaprítomne situáciu a pravdivosť informácie," dodáva Zuzana Hrabovská, hovorkyňa Prezídia policajného zboru.
Ak ste senior a nie ste si istí, či robíte správny krok. Vždy je lepšie overiť si informácie u rodiny či na linke 158. Ak ste však presvedčený, že o podvod nejde, majte vždy pri sebe pri preberaní, ako aj odovzdávaní peňazí niekoho blízkeho, ktorému dôverujete.
Vysvetľovať sa to snažia aj samotní nefalošní policajti. "V roku 2024 preventisti navštívili vyše 600 domácností, a oslovili viac ako 5 800 seniorov aby osobne seniorov varovali pred týmito falošnými legendami," dodáva Hrabovská.