ČES sa odvolala proti zamietnutiu elektrárne v Trebišove
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/František Iván
Spoločnosť ČES má zámer postaviť v Trebišove uhoľnú tepelnú elektráreň
Potvrdil to dnes prednosta KSÚ Martin Petruško s tým, že odvolanie prišlo v zákonnej lehote v polovici marca.
Úrad ešte čaká, spresnil prednosta, či sa voči jeho rozhodnutiu neodvolajú aj ďalší účastníci konania. V prípade, že sa nikto už neodvolá, môžu sa ešte vyjadriť k samotnému odvolaniu zo strany ČES. Agendu potom v apríli KSÚ odovzdá Ministerstvu výstavy a regionálneho rozvoja SR ako druhostupňovému orgánu, ktorý o investícii rozhodne s konečnou platnosťou.
Hlavným dôvodom zamietnutia výstavby NEZ boli podľa Petruška negatívne stanoviská dotknutých orgánov štátnej správy, ktoré sú pre KSÚ záväzne. Petruško spresnil, že ide o nesúhlasné stanovisko Obvodného úradu v Trebišove, odboru civilnej ochrany a krízového riadenia, trebišovského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Slovenského pozemkového fondu i Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy.
Spoločnosť ČES má zámer postaviť v Trebišove, neďaleko centra mesta, uhoľnú tepelnú elektráreň s výkonom 885 MW za približne 1,3 miliardy eur. Proti sa postavili ochranári a vznikla občianska iniciatíva Trebišov nahlas, ktorá získala pod petíciu vyše 9000 podpisov. Elektráreň odmieta aj samospráva, Ministerstvo hospodárstva SR, či pestovatelia tokajského hrozna. Negatívny ohlas mal zámer pre možné ekologické vplyvy tiež v susednom Maďarsku.
Plánovaná prevádzka elektrárne by podľa ochranárov znamenala významný nárast znečistenia ovzdušia v okolí Trebišova a zvýšila by celoslovenské emisie oxidu uhličitého o viac ako 4 milióny ton, čo je viac ako 9 %. Celkovo mala podľa nich ročne vyprodukovať aj približne 465.000 ton tuhých odpadov, ako je popolček, popol, škvara a prach z kotlov.
Elektráreň však má aj svojich priaznivcov medzi občanmi i energetickými odborníkmi pre zamestnanosť a energetickú sebestačnosť SR. Tvrdia, že by vytvorila približne 2000 pracovných príležitostí pre obyvateľov mesta a jeho okolia, čo predstavuje dôležitú pomoc pre okres Trebišov, ktorý dlhodobo patrí medzi regióny s najvyššou mierou nezamestnanosti.
"Dostavba tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach nie je jediným dostačujúcim riešením pre SR. Veľké rezervy z pohľadu Slovenska zostávajú v rozvoji regionálnych energetických koncepcií so snahou zvyšovať podiel využitia domácich dostupných energetických zdrojov a zvyšovania energetickej efektívnosti," vyjadril sa na margo elektrárne František Janíček zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.