Návrh Plánu obnovy má termín odovzdania do konca apríla. Stihne to Slovensko odovzdať načas?

Návrh Plánu obnovy má termín odovzdania do konca apríla. Stihne to Slovensko odovzdať načas?

BRATISLAVA / Ministerstvo financií dostalo k návrhu "Plánu obnovy" vyše 2 400 konkrétnych pripomienok. Strategický materiál sa týka vyše 6 miliárd z európskych zdrojov, ktorými môžeme výrazne modernizovať Slovensko. Aj preto je dôležité, aby mal Brusel u nás partnera v stabilnej a akcieschopnej vláde.

Cieľ je jasný - Plán obnovy má výrazne pomôcť k tomu, aby sa na Slovensku zvýšila životná úroveň. Napísané je to pekne, realizácia však býva oveľa, oveľa ťažšia. Minister financií pravidelne komunikuje s európskymi inštitúciami.

"Dolaďujeme ešte čo sa týka míľnikov a nacenenia. Sú tam ešte nejaké veci, kde nám kladú dodatočné otázky, na to máme dostatok času," konštatoval minister financií Eduard Heger. Hlavnými slovenskými prioritami sú zelená ekonomika, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie, zdravie a efektívna verejná správa. Europoslanec a ekológ Michal Wiezik je, samozrejme, rád, že zelená farba je v popredí. "Kroky, ktoré ak sa podaria urobiť, tak v kontexte životného prostredia prinesú naozaj výrazné zlepšenie, povedal by som, že až také kategorické," uviedol europoslanec Michal Wiezik. Keďže v minulosti sa časť z európskych zdrojov aj rozkradla, a to nielen na Slovensku, Brusel chce dôsledne dozerať na použitie peňazí. Dôležitú úlohu v tom má aj férové verejné obstarávanie. "Je poľutovaniahodné, že vláda stratila drahocenný čas na odborné rokovania ohľadne verejného obstarávania. Slovensko má totiž jedinečnú príležitosť urobiť kvalitné zmeny v oblasti verejných nákupov, no tento dokument na to nereflektuje," reagovala hovorkyňa Úradu verejného obstarávania, Jana Zvončeková. Slovensko však môže v blízkej budúcnosti zvyšovať svoju životnú úroveň nielen z Plánu obnovy, ale aj z ďalších európskych zdrojov. Podľa europoslankyne Lexmannovej je dôležité, aby z nich vláda dosiahla synergický efekt. "My dostaneme behom najbližších sedem rokov 24 miliárd eur, čo sú obrovské peniaze," informovala europoslankyňa Miriam Lexmann. "Plán obnovy je v skutočnosti pretavené programové vyhlásenie vlády do konkrétnych záväzkov," vyjadril sa k Plánu obnovy minister Eduard Heger. Tak, ako iné štáty, aj Slovensko musí poslať svoj návrh Plánu Obnovy Európskej komisii do konca apríla.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:35 Stratené duše V.
18:35 Stratené duše V.
19:40 Profesionáli VIII.
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
18:15 Mach a Šebestová na cestách
18:20 Mach a Šebestová na prázdninách
18:35 Tom a Lili
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě
20:15 Dopis na rozloučenou