Ekonomika tento rok neporastie tak, ako sa očakávalo

Ekonomika tento rok neporastie tak, ako sa očakávalo

BRATISLAVA, SLOVENSKO / Počas pandémie boli vždy odhady pesimistickejšie, ako realita. Tento krát je to ale naopak. Ekonomika tento rok neporastie tak, ako sa očakávalo. Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií vo februári znížil svoj odhad o celé jedno percento.

Najnovšia predpoveď z inštitútu finančnej politiky hovorí, že naša ekonomika porastie tempom 3,3 percenta. Pritom len pred mesiacom to bolo o percento lepšie.

Odhad museli znížiť pre pretrvávajúce problémy spojené s pandémiou

"Vidíme pokles maloobchod tržieb v januári aj menšiu spotrebu," informuje riaditeľ odboru makroekonomických analýz IFP Branislav Žúdel. 

Našu ekonomiku zachraňoval a aj bude zachraňovať export

Teda najmä vývoz vozidiel. Naši obchodní partneri našťastie neprestali kupovať autá vyrobené u nás.  Horšie sú na tom samozrejme všetci, čo musia byť zavretí a sú odkázaní na pomoc štátu, ktorá je jedna z najhorších v únii.

Optimistickejšie to už analytici vidia v budúcom roku

Najmä ústupom pandémie by naše hospodárstvo malo rásť vyše šesť percentným tempom. Pomôcť tomu majú aj európske prostriedky. "V ďalších rokoch čerpanie a dočerpanie. K tým sa majú pridať aj vládne investície, ktoré majú presiahnuť jednu miliardu eur," informuje Žúdel. Toto všetko je však veľmi neisté. Predpovedať pandémiu nevieme a našu vládu, alebo čo z nej vlastne ostalo už vôbec nie.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:55 Vtierka Castle
14:50 Prázdniny
16:00 Naši
14:10 Králi zrubov
15:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
13:05 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
14:40 Prvé oddelenie II.
14:10 Pat a Mat
14:25 Zabi nudu! II.
14:30 Tashiho svet
12:30 Balón
14:45 Gagarin
16:50 Rodinka