Ako si hľadať nový džob? Využívajte triky!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA
Pri hľadaní práce sa treba vyvarovať častým chybám a používať overené triky, prinesie to úspech
Nezamestnanosť po štarte nového roka začala stúpať. Podľa cifier Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny ( ÚPSVAR ) miera nezamestnanosti sa v januári vyšplhala na vyše deväť percent a medziročne sa zvýšila o takmer jedno percento, stúpla tak na dvojročné maximum.
Ústredie vystríha, že počet ľudí bez práce ešte zďaleka nedosiahol vrchol, niečo podobné si myslia aj ekonómovia. "Nezamestnanosť bude rásť, otázne je, kde sa rast zastaví. Keďže Slovensko je malá otvorená ekonomika, postihnuté sú prakticky všetky odvetia," vystríha Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.
Aj keď nájsť nový džob už dá zabrať viac, ľudia majú kadejaké možnosti, ktoré sa dajú vyskúšať. Pomôcť môžu i úrady práce. Ak sa na úrad chcete prihlásiť, musíte si najskôr v mieste bydliska podať žiadosť o zaradenie. Tak sa ocitnete v evidencii uchádzačov o zamestnanie - stačí vám na to iba občiansky preukaz a potvrdenie s dátumom ukončenia zamestnania. A ak so žiadosťou "priletíte" za úradníkmi do 7 dní od prepustenia, do evidencie vás dokonca zaradia už deň po zanechaní roboty.
Evidovaným ľuďom vznikajú viaceré povinnosti, no na druhej strane prídu i k výhodám. "Uchádzač o zamestnanie je povinný aktívne si hľadať zamestnanie a osobne to preukazovať úradu najmenej raz za mesiac," upozorňuje Danica Lehocká, hovorkyňa ÚPSVAR.
Ak vám na úrade ponúknu účasť na niektorom z aktívnych opatrení, nemôžete to odmietnuť a musíte byť k dispozícii do troch dní od doručenia výzvy. Na druhej stane však získate aj benefity, napríklad, počas evidencie za vás zdravotné odvody platí štát, inak si ich musí človek hradiť sám.
Úrady práce ľudom pomôžu aj pri hľadaní nového fleku a nezamestnanému vedia poradiť ako má postupovať. "Úrad je tiež povinný uchádzačovi o zamestnanie najmenej raz za mesiac ponúknuť vhodné zamestnanie, alebo účasť na niektorom z aktívnych opatrení," dodáva Danica Lehocká.
V praxi však staviť iba na takúto kartu zväčša nestačí. Tak, či onak, ľudia by sa nemali spoľahnúť, že miesto za nich nájdu úradníci a aktívne musia skúšať i iné možnosti. Iba tak môžu byť o kus bližšie k úspechu. Okrem prehľadávania všakovakých inzertných novín, tu môže pomôcť aj internet: na webe sa už dá nájsť viacero portálov, zameraných na hľadanie práce.
Na nich si ľudia môžu okrem aj tvoriť vlastných agentov, prehľadávať ponuky práce a reagovať na ne priamo zo stránok. Tiež si môžu zverejniť vlastné životopisy. Tie by ste si však mali písať vo viacerých verziách, ľahšie tak podľa odborníkov nájdete prácu. "Čím viac životopis je v súlade s požiadavkami kladenými na obsadzovanú pozíciu, tým väčšia je šanca, že na človeka upozorní," radia experti z pracovného portálu Topjobs.sk.
Kvalitný životopis je dôležitý krok k úspechu, pôsobí ako tzv. haló efekt, v personalistoch teda o uchádzačoch vyvoláva prvý dojem, ktorý sa personalistovi dlho drží v pamäti. Jednoducho platí, tak ako sa "zapíšete" prvý raz, tak budete pôsobiť aj naďalej. "Pre uchádzačov o zamestnanie je veľmi dôležité správne sa uviesť pomocou životopisu. Je tu rozhodujúci prvý dojem, najmä ak je uchádzačov veľa a je potrebné časť z nich vytriediť," vysvetľuje sociologička Jarmila Androvičová.
Dobrý trik je teda s takýmto efektom rátať a využiť ho vo svoj prospech. Takto sa môžete vyhnúť nesprávnemu a prenáhlenému odsúdeniu. Do životopisu tak treba investovať čas aj úsilie, dobré je mať na pamäti, že nemá byť slohovým cvičením, má byť bez chyby, musí zaujať na prvý pohľad a má sa riadiť heslom nič než pravdu!
To znamená, že životopis nemôžete naklepať ako nejaké rozprávanie, jeho text má byť štruktúrovaný. Nemá mať viac ako jednu-dve strany, so stručnosťou to ale netreba ani preháňať. Text si vopred radšej preklepnite cez nejaký jazykový korektor, je dobré, keď používate odborný žargón, alebo skratky.
Tak personalista vidí, že v odbore máte jasno. Stavte na to, aby životopis ihneď zaujal, nie ste totiž jediní, čo sa o miesto uchádza. "Pohrajte sa s výberom typu písma. Môžete zvoliť netradičnú grafiku aj fonty," radia v Topjobs.sk.
Ak chcete zožať úspech, dbajte o to, aby ste sa vyvarovali častých chýb, tak zvýšite svoje šance a neodradíte zamestnávateľa. "Medzi najčastejšie chyby v životopisoch radíme nechronologicky popísané pracovné skúsenosti. Vždy treba začať od posledného zamestnania a uviesť aj stručnú náplň práce," hovorí Lucia Burianová, PR manažérka Profesia.sk. Častým omylom je i nesprávne uvedený kontakt. "Odporúča sa uvádzať mail aj telefón, nezriedka sa ale práve v takýchto kontaktných údajoch vyskytujú chyby," dodáva L. Burianová.
Už zajtra vám na www.joj.sk. prinesieme ďalšie tipy a triky ako si nájsť prácu. Poradíme vám aj ako odolať podvodníkom a neprísť pri hľadaní nového fleku o peniaze.