Oblačno
23°
Bratislava
Anabela
20.8.2022
Školstvo a Covid-19: Učitelia majú nárok na náhradu príjmu, ak im nie je umožnená práca z domu
Zdielať na
Ekonomika

Školstvo a Covid-19: Učitelia majú nárok na náhradu príjmu, ak im nie je umožnená práca z domu

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Učitelia sa pre aktuálnu situáciu na Slovensku pre koronavírus, nemusia obávať o príjem. Ak zriaďovateľ školy či riaditeľ neumožní pracovať svojmu zamestnancovi z domu, tak má jeho pracovník nárok na náhradu príjmu. Počas prvých desať dní od zamestnávateľa a od 11-teho a ďalších dní nárok na dávku nemocenské od Sociálnej poisťovne, rovnako ako v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti

Na oficiálnej stránke Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku o tom informuje  právnik zväzu Martin Miklu. Je ale potrebné rozlišovať medzi nariadením karanténneho opatrenia orgánom verejného zdravotníctva a obmedzením činnosti škôl na základe rozhodnutia zriaďovateľa alebo riaditeľa školy.

Práve v prípade karanténneho opatrenia nariadeného príslušným orgánom verejného zdravotníctva sú všetky dotknuté subjekty povinné sa ním spravovať. "Ak zamestnanci nemôžu vykonávať prácu z dôvodu, že majú podľa nariadeného karanténneho opatrenia zostať v domácej izolácii a dodržiavať protiepidemiologické opatrenia aj napriek tomu, že sa u nich neprejavujú príznaky ochorenia Covid-19, môže zamestnávateľ umožniť týmto zamestnancom vykonávať prácu doma, tzv. home office," približuje Miklu. Dodáva, že ak zamestnávateľ neumožní vykonávať prácu doma, zamestnanci majú nárok na náhradu príjmu podľa zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

Miklu ďalej ozrejmuje, že ak škola alebo školské zariadenie má obmedzenú činnosť na základe rozhodnutia jej zriaďovateľa či riaditeľa, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Za tú zamestnancovi prináleží náhrada platu vo výške jeho funkčného platu. Zamestnávateľ sa však môže dohodnúť so svojím pracovníkom na práci z domu. "Je v rozpore so zákonom, ak zamestnávateľ v takýchto prípadoch núti zamestnancov čerpať dovolenku, náhradné voľno, bezdôvodne absolvovať lekárske vyšetrenie, predstierať dočasnú pracovnú neschopnosť, prípadne čerpať dávku ošetrovné za účelom úspory mzdových nákladov," upozorňuje Miklu.

Súvisiace články

Najčítanejšie