NBS potvrdila, že ekonomika spomaľuje. Guvernér Kažimír ale krízu odmieta

NBS potvrdila, že ekonomika spomaľuje. Guvernér Kažimír ale krízu odmieta

BRATISLAVA / Národná banka Slovenska v utorok potvrdila, že rast slovenskej ekonomiky sa spomaľuje. V tomto roku by mal byť dva a pol percenta HDP a v budúcom roku o desatinu nižší. Podľa guvernéra Petra Kažimíra ale netreba robiť paniku.

Poprední predstavitelia Národnej banky Slovenska zopakovali, že používať slovo "kríza" v tejto situácii nie je namieste. "Slovenská ekonomika dnes kráča dolu kopcom, zatiaľ však pred nami nie je žiadna priepasť a nehrozí nám ani žiadny pád," povedal guvernér NBS Peter Kažimír. 

"Jesenná prognóza je o jeseni, že vonku je už trošku chladnejšie, ale vo vnútri je ešte teplúčko, takže ten vnútorný dopyt v ekonomike je stále dobrý, bohužiaľ, tie vonkajšie vplyvy smerujú k ochladeniu ekonomiky," povedal viceguvernér NBS Ľudovít Ódor.

Podľa guvernéra má ekonomika svoj prirodzený cyklus, ktorý je prehlbovaný práve tými vonkajšími vplyvmi, či už sú to ekonomické spory medzi USA a Čínou, napätie na Blízkom východe i chaotický brexit. To všetko nahlodáva dôveru investorov, podnikateľov, bánk i občanov. "Táto neistota tu ešte nejaký čas bude. Našou povinnosťou je nepanikáriť a neprehlbovať ju svojimi vlastnými činmi alebo slovami," uviedol Kažimír. 

Podľa zamestnávateľov by takýmito zlými činmi mohlo byť napríklad masívne, populistické rozhadzovanie pred voľbami. "Aby sme nezneužili volebnú kampaň na zdegradovanie ekonomického prostredia ba Slovensku," povedal Peter Mihók, predseda SOPK.

Na nezamestnanosti sa spomaľovanie slovenskej ekonomiky zatiaľ neprejavilo, čo potvrdzujú aj čísla za august.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 PROSTŘENO
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:25 Áno, šéfe USA III.
19:30 Profesionáli III.
20:25 Pravá blondínka
18:00 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Kosti III.
18:40 Požiarnik Sam IX.
18:50 Arthur a Minimojovia
19:15 Sníček a Dúhalka
18:25 Děkan Spanley
20:15 Nebezpečná laskavost
22:20 Let