Potraviny zdraželi. Pozrite sa, koľko zaplatíte za veľkonočný nákup

08.04.2017 10:33 Noviny.sk Ekonomika

Potraviny zdraželi. Pozrite sa, koľko zaplatíte za veľkonočný nákup

BRATISLAVA / Budúci týždeň nás čakajú Veľkonočné sviatky. To okrem iného znamená posedenie s rodinou a priateľmi a hodovanie pri bohatých stoloch. Podľa prieskumu Poštovej banky sa Slováci musia pripraviť na väčšie výdavky ako pred rokom.

"Na jeseň sa v súlade s očakávaniami začal medziročný cenový pokles potravín postupne zmierňovať a od začiatku roka začali potraviny mieriť smerom nahor. Na základe najaktuálnejších februárových údajov sa ceny potravín zvýšili medziročne o 2,4 percent a medzimesačne o 1,3 percenta," uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Najviac zdraželi paradajky. Až o 56 percent. Drahšie je aj bravčové mäso, cukor, maslo, mlieko, klobásy, olej či čokoláda.

Dobrou správanou je aj to, že niektoré potraviny naopak zlacneli. Pred Veľkou nocou určite poteší, že zlacneli vajcia, káva, kura, múka či saláma.

Za nákup s týmito položkami dnes zaplatíte viac ako 60 eur: 

Paradajky, uhorky, bravčové karé s kosťou, kryštálový cukor, bravčový bôčik, bravčová krkovička s kosťou, bravčové pliecko s kosťou, syr Eidam, káva, kurča, vajcia, saláma, múka, cibuľa. Informácie pochádzajú z priemerných cien, s ktorými pracuje Štatistický úrad.

V minulom roku by rovnaký nákup na Slovensku vyšiel 55,55 centov.

Rozdiel cien oproti minulému roku ale ešte bude narastať. "V priemere odhadujeme rast cien tovarov a služieb v našich obchodoch v tomto roku na úrovni mierne nad jedným percentom. Čo sa spomínaných potravín týka, predpokladáme, že v najbližších mesiacoch budú ich ceny postupne rásť. K určitej stabilizácii by následne mohlo dôjsť v letných mesiacoch v súvislosti s novou úrodou. To ale bude závisieť od toho, aká bude tohtoročná úroda," dodala Glasová.    

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika