Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Henrieta
28.11.2022
Robert Fico poprosil sestry, aby sa vrátili do práce. Ponuku prijali
Zdielať na
Ekonomika

Robert Fico poprosil sestry, aby sa vrátili do práce. Ponuku prijali

BRATISLAVA / Sestry a pôrodné asistentky prijali návrh premiéra Roberta Fica, aby sa všetky sestry vo výpovediach vrátili naspäť na svoje pôvodné pracovné miesta. Informovali o tom v piatok na brífingu predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká a prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová.

Predseda vlády Robert Fico v piatok najprv odmietol kompromisný návrh, ktorý pripravili zdravotné sestry. Ako vyhlásil na piatkovom brífingu, z návrhu má dojem, že sestrám nejde o dohodu. Premiér zároveň poprosil sestry, ktoré podali výpovede, aby sa vrátili do nemocníc. Ich zamestnávatelia by im podľa neho mali preplatiť aj tie dni, keď už zamestnané neboli. "Jednoducho, ako keby sa nič nestalo. Keby nastúpili do zamestnania, tak budú pokračovať ďalej v práci," povedal predseda vlády.

Nastúpia do práce

Ministerstvo zdravotníctva v piatok poobede informovalo, že 28 zdravotných sestier žilinskej nemocnice zareagovalo na výzvu premiéra, ministra zdravotníctva ako aj riaditeľa nemocnice a rozhodli sa nastúpiť naspäť do zamestnania.

"Osobne si prevzali nové platové dekréty a nastupujú späť do zamestnania. Minister zdravotníctva si veľmi váži toto ich rozhodnutie vrátiť sa k pacientom," uviedol hovorca MZ Peter Bubla.

"Zároveň ale žiadame, aby pán premiér autoritou svojho úradu písomne garantoval všetkým sestrám a pôrodným asistentkám, ktoré k 5. februáru 2016 zostali vo výpovediach, pracovnú zmluvu na dobu neurčitú s uvedením miesta pracoviska na pôvodnom oddelení, kde sestra pracovala a presným uvedením koeficientu mzdy vo výške od 0,96- až 1,16-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa vzdelania sestier s tým, že ostatné ustanovenia a mzdové náležitosti ostanú zachované," povedala Kavecká novinárom.

Predpísané počty

Jednou zo zásadných požiadaviek, o ktorej chcú sestry rokovať, je dodržiavanie personálnych normatívov vo všetkých nemocniciach. "Iba tak sa dokáže zabezpečiť adekvátna starostlivosť pre pacientov. Pacient je pre nás na prvom mieste," poznamenala Kavecká.

Sestry zároveň vyzvali premiéra, vzhľadom na situáciu v nemocniciach v Prešove, Žiline, Trnave, Trenčíne, Martine, Trstenej , Dolnom Kubíne, Čadci, Bojniciach a Košiciach, aby sa začali rokovania o konkrétnych podmienkach návratu. "Sestry sú pripravené na rokovania aj počas víkendu," dodala Kavecká.

Premiér Fico odmietol v piatok kompromisné memorandum, ktoré ponúkli sestry. Podľa neho je nerealizovateľné. "V memorande sa hovorilo o všetkých sestrách na Slovensku, toto je vlastne pre sestry, ktoré sú k piatku vo výpovediach," ozrejmila Kavecká.

Pozrite si reportáž, ktorú spracovala redaktorka Mária Ölvedyová:

Súvisiace články

Najčítanejšie