Nemecký investor prinesie na východ 200 pracovných miest

Nemecký investor prinesie na východ 200 pracovných miest Zdroj: ISIFA/ilustračná snímka
KOŠICE / Do Košíc mieri unikátna výroba v oblasti letectva. Ako v pondelok informoval denník Hospodárske noviny (HN), záujem prísť do metropoly východu má nemecká letecká spoločnosť AirBerlin.

Centrum pre dizajnovanie interiérov

Firma by u nás chcela preinvestovať asi desať miliónov eur a vytvoriť do konca tohto roka približne 200 nových pracovných miest. "Oslovili nás, aby sme im zmonitorovali trh," potvrdil pre denník HN regionálny riaditeľ personálnej agentúry Manpower Martin Miklánek s tým, že nemecký prepravca javí o investíciu vážny záujem.

Košice by mohli získať prvú investíciu tohto druhu na Slovensku. AirBerlin tu totiž plánuje vytvoriť centrum pre dizajnovanie interiérov lietadiel pre celú leteckú skupinu. Tu sa však zámer podniku nekončí.

Rozhodnutie nepadlo

Nemci by u nás chceli vykonávať takzvané repasovanie, teda prehliadky kolies a bŕzd lietadiel, ako aj údržbu svojich i konkurenčných lietadiel po pristátí. V súčasnosti by mala firma rokovať aj s košickým letiskom o stavbe hangáru v jeho priestoroch. Tam by AirBerlin chcela vynovovať svoje lietadlá, aby mohla klientom ponúkať napríklad neustále pripojenie na WiFi.

"Je to predmetom našich rozhovorov s leteckými spoločnosťami. Sme pripravení sa na tom finančne podieľať," potvrdzuje zástupca výkonného riaditeľa pre financie a člen predstavenstva Letisko Košice Tomáš Jančuš. Konečné rozhodnutie leteckej spoločnosti však zatiaľ nepadlo.

Druhá najväčšia letecká spoločnosť

Kvalitní ľudia, kvalifikovaní ľudia, lacnejšia pracovná sila ako v Bratislavskom kraji, blízkosť letiska a letecká fakulta, to by mali byť hlavné dôvody, prečo by si mala AirBerlin na investíciu vybrať Košice. Podľa dekana fakulty Františka Adamčíka už škola s firmou rokuje o možnej spolupráci.

Spoločnosť by si tak napríklad mohla mladých zaučiť priamo na svoje potreby a študenti by zase mali väčšiu šancu nájsť si prácu v odbore, ktorý vyštudovali.

Firma AirBerlin je druhá najväčšia nemecká letecká spoločnosť. Sídlo má v Berlíne. Lieta do celej Európy, ale aj do niektorých krajín Ameriky a Ázie. Svoju hlavnú základňu má na letisku Tegel v Berlíne, ďalšie na letiskách v Düsseldorfe, v Norimbergu a na letisku v Palme de Mallorca.

Zdroj: noviny.sk/HN/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:55 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
17:30 NOVINY
18:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:20 Simpsonovci XIX.
17:45 Rýchla rota Chipa a Dala
18:10 Dovidenia, stará mama !
16:00 X Factor Veľká Británia XIV.
17:30 X Factor Veľká Británia XIV.
19:00 Kuriér
17:15 Bob a Bobek králiky z klobúka
17:25 Krtko
17:40 Strážca vesmíru Roger
16:50 Ve stínu slávy
18:25 American Teen
20:15 Prázdniny!