Patríme medzi najväčších igelitkožrútov v únii, to musí prestať!

Patríme medzi najväčších igelitkožrútov v únii, to musí prestať!

ŠTRASBURG / Jedna igelitka na nákupy a ďalších niekoľko do zásoby. Teda, ak je to zadarmo. Takto my Slováci míňame igelitové tašky. Sú však veľkou záťažou pre životné prostredie. Európsky parlament sa rozhodol, že sa to musí skončiť.

Plasty sa rozkladajú stovky rokov

"Spotreba je dvesto na hlavu občana v Európskej únii, tak u nás je to 400," informuje Monika Smolková z Aliancie socialistov a demokratov. "Plastové tašky často unikajú recyklačnému procesu a jednoducho sa hromadia v okolí," vysvetľuje eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočník.

Aj keď šťastnému Slovákovi rútiacemu sa z obchodu s igelitkou zadarmo, to je asi jedno. Celkovému eko systému, ktorého sme súčasťou aj my, nie. "Plasty sa rozkladajú stovky rokov a spôsobujú škody na životnom prostredí. V severnom mori sa nachádzajú v žalúdkoch 94 percent vtákov," popisuje Potočník.

O 50 percent menej igelitiek

Únia si preto dala ambiciózny plán. Znížiť počet igelitiek do roku 2017 o 50 percent. Členské štáty by na dosiahnutie tohto cieľa mali využiť dane, odvody, ale aj obchodné obmedzenia a zákazy.

"Sú dve cesty, buď uvedomenie konzumenta, že si prinesie sám tú tašku, alebo zaťažením igelitky poplatkom," myslí si Sergej Kozlík z Aliancie liberálov a demokratov. Do roku 2019 by mali byť plastové tašky určené na zabalenie ovocia, zeleniny a cukroviniek nahradené taškami z recyklovaného papiera alebo taškami, ktoré sú biologicky rozložiteľné a kompostovateľné.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem