Mikloš: Rozpočet je paškvil, vláda nešetrí, len zvyšuje dane

Mikloš: Rozpočet je paškvil, vláda nešetrí, len zvyšuje dane

BRATISLAVA / Pochvalu si vláda Roberta Fica za predložený rozpočet od Mikloša nevyslúžila ani za navrhované škrty vo výdavkoch. Rozpočet totiž podľa neho počíta najmä so škrtmi v kapitálových výdavkoch, čo taktiež nepovažuje za dlhodobo udržateľný prístup

Nevie šetriť na sebe, dvíha dane

Prvým kritikom vládneho návrhu rozpočtu z radov opozície bol počas štvrtkovej parlamentnej rozpravy exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Vyzdvihol síce aj niektoré pozitíva, napríklad menej identifikovaných rizík ako v predošlom rozpočte či zlučovanie regulačných úradov, v konečnom dôsledku však návrh rozpočtu skritizoval.

Problémom podľa neho je predovšetkým štruktúra konsolidácie, ktorú vláda zvolila. "Vláda nevie šetriť na sebe, vie len ľuďom dvíhať dane,“ tvrdí.

Miklošovi sa nepozdáva skutočnosť, že vláda ide najmä cestou jednorazových opatrení, ktoré nepovedú k dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Dokazuje to podľa neho úroveň štrukturálneho deficitu, teda schodku očistená o cyklické vplyvy a jednorazové efekty, ktorý mal podľa pôvodného návrhu v budúcom roku dokonca stúpnuť.

Pomôžu len nateraz

Po zapracovaní vyšších odhadov príjmov z daní a odvodov rezort financií hovorí už o stagnácii štrukturálneho deficitu, čo odôvodňuje najmä snahou podpory hospodárskeho rastu.

Podľa exministra financií to však zrejme ani s podporou hospodárskeho rastu nemyslí vláda Roberta Fica celkom vážne, keď prijíma konsolidačné opatrenia typu daňové licencie a keď po svojom nástupe zvýšila daň z príjmu právnických osôb z 19 % na 23 %. Budúcoročné zníženie sadzby na 22 % totiž v kombinácii s daňovými licenciami podľa neho pomôže len veľkým priemyselným podnikom, kým malé a stredné podniky na tieto opatrenia v konečnom dôsledku skôr doplatia.

"Vláda prijíma prevažne opatrenia, ktoré nie sú udržateľné, ktoré síce pomôžu teraz, ale do budúcnosti problém nevyriešia,“ okomentoval návrh na záver svojho vyše hodinového vystúpenia v rámci rozpravy k návrhu rozpočtu Ivan Mikloš.

Do rozpravy o návrhu rozpočtu sa písomne prihlásilo 22 poslancov. Okrem nich využili v prvej časti rozpravy právo prihlásiť sa so svojím vystúpením aj šéf finančného výboru Daniel Duchoň (Smer-SD) a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ (KDH). Po vystúpeniach týchto poslancov dostanú ešte zákonodarcovia možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne.

Téme sa ďalej venuje reportér Richard Juriš. INFORMÁCIE ONLINE TU. 

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:25 Profesionáli II.
20:25 KINO PLUS PREMIÉRA: Ržev
23:00 OKTAGON ZÁPASENIE
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 Myšlienky vraha II.
22:00 Hawaii 5-0 X.
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
20:30 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:15 Já nebo nikdo
21:55 Nečekaná hrozba
23:30 Na shledanou tam nahoře