VÝROČIE: Vznik 1. Československej republiky bol politický zázrak a obrovský diplomatický úspech
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA – Pred 104 rokmi dostali Slováci obrovskú historickú šancu dospieť a zaradiť sa medzi hrdé, sebavedomé a štátotvorné národy Európy, podarilo sa. Na sociálnej sieti to napísala vicepremiérka a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Podľa nej bol vznik Československa politický zázrak a obrovský diplomatický úspech. „Podarilo sa ho českému a slovenskému národu presadiť u veľmocí napriek silnému odporu mocností, ktoré boli v prvej svetovej vojne porazené," napísala. Spoločný štát s Českou republikou je podľa vicepremiérky jedným z najväčších úspechov slovenského národa v dejinách. „V Európe neexistujú iné dva malé národy, ktoré by mali k sebe kultúrne, historicky aj rečou tak blízko ako majú práve Slováci a Česi a ktoré by sa aj po zániku spoločného štátu navzájom tak veľmi podporovali," tvrdí Remišová. Zároveň upozorňuje, že ako občania Slovenska sa musíme stále usilovať o zmenu k lepšiemu.
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) nazval vznik prvej československej republiky jedným z najkľúčovejších momentov našich moderných dejín. „Týmto štátoprávnym aktom boli vytvorené priaznivé podmienky na dovtedy nepoznaný civilizačný vzostup Slovákov. Slováci sa svojimi aktivitami v zahraničnom odboji významne zaslúžili o československú štátnosť," napísal Naď na sociálnej sieti. Minister obrany pripomenul, že aj napriek nižšiemu počtu slovenských príslušníkov v československom zahraničnom vojsku v porovnaní s českými legionármi, prispeli viaceré slovenské osobnosti k vytváraniu samotnej koncepcie československého odboja. „Československá republika priniesla Slovákom radikálnu zmenu ich postavenia, stali sa štátotvorným národom," tvrdí Naď. Minister ďalej uviedol, že ešte pred prevratom v roku 1918 sotva niekomu vzišlo na um, že v parlamente budú Slovensko reprezentovať desiatky poslancov. „Nikto nepredpokladal, že členmi každej Československej vlády budú aspoň dvaja slovenskí ministri a po sedemdesiatich rokoch existencie ČSR sa aj na čele vlády objaví Slovák Milan Hodža," dodal.
Predseda strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini vníma vznik Československa ako inšpiráciu zjednotenia za spoločný cieľ. „Vznik Československa bol výsledkom diplomatického talentu vtedajších politických elít, ktoré sa dokázali spojiť pre spoločný cieľ. Dejiny nám ukazujú pozitívny príklad, ako sa dá presadiť silná vízia," napísal Pellegrini na sociálnej sieti. Dodal, že Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik odhodili vlastné úzke politické záujmy výsledkom, čoho bol vznik Československej republiky. „Svojimi silnými demokratickými princípmi a pluralitou spoločnosti vytvorila neskôr základy pre vznik samostatných moderných štátov Čechov a Slovákov," doplnil predseda Hlas-SD.
„V prvej Československej republike sme sa učili demokracii a zodpovednosti za krajinu“, napísala na sociálnej sieti strana Sloboda a Solidarita (SaS). „Aj keď už nežijeme v jednom štáte, vzťah medzi našimi krajinami bude vždy výnimočný," tvrdí strana. Členovia SaS dodali, že ich teší presadenie pamätného dňa vzniku Československa.
„Minulosť nás učí, formuje, posúva vpred, ale aj motivuje, vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov znamenal výrazný posun v emancipačných snahách Slovenska“, uviedla na sociálnej sieti opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Ďalej tvrdí, že na Slovensku boli po vzniku ČSR naštartované výrazné modernizačné procesy v politickej, hospodárskej, kultúrnej aj vzdelanostnej oblasti. „O dva mesiace bude Slovensko oslavovať tridsiate výročie samostatnosti. Historický odkaz Československa je však stále živý a dôkazom toho je fakt, že aj po desaťročiach samostatnosti zostáva pre nás Česko najbližším zahraničným partnerom a jeho obyvatelia bratským národom," uzavrel Smer-SD.
Spoločný štát Čechov a Slovákov vznikol na troskách rakúsko-uhorskej monarchie pred 104 rokmi 28. októbra 1918, keď Československý národný výbor v Prahe oficiálne vyhlásil vytvorenie Československa. O dva dni neskôr 30. októbra 1918 prijala slovenská politická elita Deklaráciu slovenského národa, známu ako Martinská deklarácia, ktorá spolužitie s českým národom v spoločnom štáte potvrdila.