Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Po stredajšom útoku medveďa vo Valčianskej doline je 38-ročný muž v umelom spánku
Zdielať na
Noviny.sk

Po stredajšom útoku medveďa vo Valčianskej doline je 38-ročný muž v umelom spánku

MARTIN - V stredu podvečer zaútočila na 38-ročného bežca v lokalite Javorina pri obci Valča (okrem Martin) medvedica. S vážnymi zraneniami tváre a tržnými poraneniami horných a dolných končatín ho previezli do Univerzitnej nemocnice Martin (UNM). Podľa hovorkyne UNM Kataríny Kapustovej bol po náročnej operácii uvedený do umelého spánku a je hospitalizovaný na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny.


Ako informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková, k útoku došlo v lesnom prostredí s prirodzeným výskytom medveďa hnedého, približne 900 metrov od vrchnej stanice lanovky Snowland Valča a 5 kilometrov od intravilánu. „Zásahový tím pre medveďa hnedého nebol k útoku privolaný, avšak dnes vykonal obhliadku lokality spolu so zoologičkou Správy Národného parku Veľká Fatra a miestnym poľovným hospodárom," uviedla Bocková.


Útok prišiel pravdepodobne v dôsledku prekvapenia vodiacej medvedice v podvečerných hodinách a jej prirodzenej snahy o obranu medvieďat. „Práve stret osamotenej osoby s vodiacou medvedicou patrí medzi najčastejšie príčinu útoku medveďa na človeka. Obhliadka lokality potvrdila zníženú prehľadnosť terénu s výskytom mladého bučinového lesa. Zásahový tím v tejto oblasti neevidoval žiadne hlásenia o výskyte problémových medveďov," dodala Bocková s tým, že Zásahový tím pre medveďa hnedého oblasť útoku monitoruje.

Najčítanejšie