FINANCIE: Vojnový konflikt na Ukrajine zatiaľ podľa NBS zásadne neovplyvnil slovenský finančný sektor
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Vojnový konflikt na Ukrajine zatiaľ slovenský bankový sektor výraznejšie neovplyvnil. Uviedla to Národná banka Slovenska (NBS) v marcovom makroprudenciálnom komentári. Rast úverov tak domácnostiam, ako aj podnikom bezprostredne pred eskaláciou konfliktu zrýchľoval a v súčasnosti nie sú podľa centrálnej banky signály o tom, že by sa po prepuknutí vojny tieto trendy zmenili. Podobná situácia je aj na trhu nehnuteľností, kde aj v úvode tohto roka ceny nehnuteľností na bývanie dynamicky rástli.
Nepriaznivé efekty je však možné podľa NBS predpokladať. Dosahy konfliktu na Ukrajine môžu slovenské banky ovplyvniť priamo, cez expozície, ktoré majú banky vystavené voči týmto krajinám a nepriamo, prostredníctvom vplyvu na ekonomiku a finančné trhy. „Model podnikania slovenských bánk je primárne orientovaný na domáci trh, úroveň ich cezhraničných expozícií je pomerne nízka,“ konštatuje centrálna banka. Slovenské banky tak nemajú významné vystavenie voči Rusku, Bielorusku a Ukrajine.
Objem priamych expozícií do každej z týchto krajín na konci minulého roka nepresiahol 0,1 % z aktív slovenského bankového sektora. Pri Bielorusku je objem priamych expozícií ešte výrazne nižší. Žiadna zo slovenských bánk nedrží vo svojom portfóliu cenné papiere emitované subjektmi z týchto krajín. Na druhej strane, ani záväzky slovenských bánk voči klientom z týchto krajín, napríklad vo forme klientskych vkladov, nepredstavujú podľa NBS významné riziko, vzhľadom na ich nízky podiel a možnosť doplnenia likvidity zo strany centrálnej banky. „Vojnový konflikt na Ukrajine tak bude na slovenské banky doliehať najmä nepriamo, prostredníctvom jeho vplyvov na ekonomiku a finančné trhy,“ uviedla národná banka.
Žiadna banka podnikajúca na Slovensku nemá majetkové prepojenie s Ruskom. Z tohto dôvodu sa na žiadnu slovenskú finančnú inštitúciu nevzťahujú medzinárodné sankcie a obmedzenia uvalené medzinárodným spoločenstvom. Slovenské banky sú v súčasnosti podľa NBS dostatočne kapitálovo silné, pričom úroveň ich kapitálu sa počas pandémie ešte zvýšila. „Preto aj prípadné nepriame nepriaznivé vplyvy vojnového konfliktu by nemali významnejšie oslabiť schopnosť slovenských bánk poskytovať úvery ekonomike,“ informuje národná banka. Aj ostatné sektory slovenského finančného trhu majú podľa nej iba minimálnu priamu expozíciu voči Rusku a Ukrajine.