Zatiahnuté
15°
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Česi majú o dovolenku v Chorvátsku predbežne väčší záujem ako Slováci
Zdielať na
Noviny.sk

Česi majú o dovolenku v Chorvátsku predbežne väčší záujem ako Slováci

BRATISLAVA - Česi majú o dovolenku v Chorvátsku zatiaľ väčší záujem ako Slováci. Naši západní susedia po zverejnení novej vlakovej linky RegioJet z Prahy do Rijeky za jeden deň vykúpili štyritisíc lístkov, Medzi obyvateľmi SR plánuje oddych pri jadranskom mori 6 percent respondentov oslovených v prieskume. Ako informovala brokerská spoločnosť Capital Panda, uvoľňovanie opatrení a postupné otváranie hraníc môžu tento trend ešte na poslednú chvíľu zvrátiť.

"Súčasné problémy sa nedajú porovnať s ničím v posledných desaťročiach. Pokles turizmu má iné dôvody ako po kríze v roku 2008. Nedajú sa porovnať dokonca ani s vojnou, ktorú Chorvátsko zažilo na začiatku 90. rokov," povedal hlavný analytik Capital Panda Jozo Perić. "Je preto zložité predpovedať, ako bude tohtoročná turistická sezóna vyzerať," uviedol.


Cestovný ruch tvorí v Chorvátsku 20 % HDP, tento rok očakáva drastický prepad príjmov o 75 %. V minulom roku prekročili príjmy krajiny od zahraničných turistov hranicu 10 mld. eur. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Chorvátska obchodná komora v polovici apríla, cestovné agentúry a spoločnosti poskytujúce ubytovanie a stravovanie zaznamenali najvyššie straty. Až 92 % z nich uviedlo, že očakávajú dlhodobý negatívny vplyv na svoje podnikanie. Vzhľadom na súčasnú situáciu bude nádej na akékoľvek oživenie turistickej sezóny závisieť od tradičných návštevníkov Chorvátska - Nemcov, Slovincov, Rakúšanov, ale aj Čechov a Slovákov.

Najčítanejšie