POTRAVINY: Hodnota agropotravinárskych výrobkov so zemepisným označením EÚ dosiahla takmer 75 miliárd eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Poľnohospodárske výrobky, potraviny a nápoje, ktorých názvy sú chránené ako zemepisné označenia Európskej únie (EÚ), dosiahli predajnú hodnotu 74,76 mld. eur. Viac ako pätina tejto sumy pripadá podľa štúdie Európskej komisie na vývoz mimo EÚ. Predajná hodnota výrobku s chráneným názvom je pritom oproti predajnej hodnote podobných, ale necertifikovaných výrobkov v priemere dvojnásobná.
„Európske zemepisné označenia odzrkadľujú bohatstvo a rozmanitosť produktov, ktoré ponúka naše odvetvie poľnohospodárstva. Výhody pre výrobcov sú zjavné. Môžu svoje výrobky predávať za vyššiu cenu tým spotrebiteľom, ktorí majú záujem o autentické regionálne výrobky. Zemepisné označenia sú kľúčovým aspektom našich obchodných dohôd. Celosvetovou ochranou výrobkov predchádzame podvodnému používaniu názvov výrobkov a zachovávame dobré meno európskych poľnohospodárskych potravín a nápojov. Zemepisné označenia chránia lokálnu hodnotu na globálnej úrovni," uviedol eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.
Systémy kvality EÚ sú zamerané na ochranu názvov špecifických výrobkov a propagáciu ich jedinečných vlastností súvisiacich s ich zemepisným pôvodom, ako aj s výrobným tajomstvom daného regiónu. Tieto názvy sú súčasťou systému práva duševného vlastníctva v EÚ, vďaka čomu sú právne chránené proti napodobovaniu a zneužívaniu. Ochranu poľnohospodárskych výrobkov a vín zabezpečujú „chránené označenie pôvodu“ a „chránené zemepisné označenie“, na liehoviny sa vzťahuje „zemepisné označenie“. Európska únia zaviedla aj označenie „zaručená tradičná špecialita“ (ZTŠ), ktoré slúži na vyzdvihnutie tradičných aspektov výrobku bez nutnosti ich prepojenia na konkrétnu zemepisnú oblasť. Predajná hodnota poľnohospodárskych výrobkov a potravín s označením ZTŠ je 2,3 mld. eur.
Ochrannú známku Európskej únie, ktorá chráni výrobok pred falšovateľmi, má momentálne 19 slovenských potravín. Chránené zemepisné označenie má v súčasnosti 10 potravinárskych výrobkov (Zázrivský korbáčik, Zázrivské vojky, Klenovský syrec, Tekovský salámový syr, Oravský korbáčik, Slovenský oštiepok, Slovenská bryndza, Slovenská parenica, Skalický trdelník a Levický slad), chránené označenie pôvodu majú dva slovenské výrobky (Žitavská paprika a Stupavské zelé) a zaručenou tradičnou špecialitou sa môže popýšiť sedem výrobkov (Bratislavský rožok, Ovčí salašnícky údený syr, Ovčí hrudkový syr – salašnícky, Liptovská saláma, Lovecká saláma, Spišské párky a Špekačky).
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vníma prínosy chráneného označenia pre slovenské potraviny. "Chránené označenie pre slovenské potraviny od EÚ vítame kvôli ochrane pred falšovateľmi či ako možnosť lepšieho marketingu, ktorý vďaka tejto ochrannej známke môžu výrobcovia danej potraviny využiť. Získať toto označenie však nie je jednoduché, ide o náročný a zdĺhavý proces. Výsledok je o to cennejší pre daného potravinárskeho výrobcu," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.