Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Väčšina polikliník nedostala podľa ich asociácie od štátu ochranné prostriedky
Zdielať na
Noviny.sk

Väčšina polikliník nedostala podľa ich asociácie od štátu ochranné prostriedky

Väčšina zdravotníckych zariadení združená v Asociácii polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) nedostala k dnešnému dňu od štátu ochranné prostriedky, ako sú napríklad rúška či rukavice. "Nepoznáme mechanizmus prerozdelenia, distribúcie, logistiky a ani harmonogram dodávok. Ambulancie primárneho a sekundárneho kontaktu sú v prvom kontakte s infekčnými pacientmi, a preto by sa na nás nemalo zabúdať," upozorňuje v tlačovej správe prezident asociácie Štefan Zelník.

APAZ v tejto súvislosti uskutočnila internetový prieskum, do ktorého sa zapojilo 120 poskytovateľov primárneho a sekundárneho kontaktu. Výsledky naznačili, že 85 % poskytovateľov nedostalo žiadne ochranné prostriedky. Prieskum zároveň odhalil, že dodané množstvá často nestačia ani na pokrytie potrieb jednodennej prevádzky poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Asociácia preto požiadala o stretnutie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, aby s ním riešila krízovú situáciu s ochranným pomôckami v zdravotníckych zariadeniach primárneho a sekundárneho kontaktu.

Súčasne chce otvoriť otázku financovania a ekonomických opatrení. "Zdravotníckym zariadeniam zaradeným v sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti musia byť kompenzované výdavky na ich činnosť, za obdobie vyhláseného núdzového stavu. Kompenzácia však nemôže byť nahradená pôžičkou. To by mohlo spôsobiť kolaps primárneho a sekundárneho kontaktu," konštatuje Zelník.

Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení vznikla v roku 1993 (pôvodný názov bol Asociácia samostatných polikliník Slovenska). APAZ je dobrovoľným, záujmovým, na politických stranách a hnutiach nezávislým samosprávnym združením polikliník, fyzických a právnických osôb, prípadne iných zdravotníckych zariadení s pôsobnosťou na území Slovenskej republiky.

Najčítanejšie