Slovensko je 47. digitálne konkurencieschopnou ekonomikou

26.09.2019 14:56 Noviny.sk

BRATISLAVA - Slovensko je v rámci digitálnej konkurencieschopnosti na 47. mieste spomedzi 63 hodnotených krajín. V medziročnom porovnaní sa jeho postavenie zlepšilo o tri miesta. Vyplýva to z najnovšieho vydania Svetovej ročenky digitálnej konkurencieschopnosti IMD. Tú zverejnil švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu v spolupráci s desiatkami mimovládnych organizácií, ktoré za Slovensko zastupuje Nadácia F. A. Hayeka. Prvú priečku obsadili v roku 2019 opäť Spojené štáty. Druhé miesto obhájil Singapur a Švédsko zotrvalo tak ako minulý rok na treťom mieste. Do prvej desiatky sa dostali ešte Dánsko, Švajčiarsko, Holandsko, Fínsko, Hongkong, Nórsko a na desiatom mieste Južná Kórea. Naopak na konci rebríčka sa umiestnili Peru, Mongolsko a Venezuela.

V porovnaní s najbližšími susedmi je Slovensko v kvalite digitálneho podnikateľského prostredia za Českou republikou (37.), ktorá tento rok stratila titul najúspešnejšej krajiny regiónu V4 a pohoršila si o štyri priečky. Prvenstvo v regióne prevzalo Poľsko, ktoré je na 33. mieste, pričom sa medziročne zlepšilo o tri priečky. Slovensko sa tento rok umiestnilo aj za Maďarskom, a to o štyri miesta, pričom Maďarsko je na 43., keďže si polepšilo o tri priečky. Z postkomunistických krajín zaznamenali najhoršie umiestnenie Ukrajina (pokles na 60. miesto z 58.), Chorvátsko (51. miesto, pokles zo 44. miesta) a Slovensko (47. miesto). Rumunsko a Bulharsko sa umiestnili tesne pred nami na 46. a 45. mieste. Susedné Rakúsko je pritom 20.


V porovnaní s rokom 2018 rástlo v rebríčku významne niekoľko ázijských ekonomík. Hongkong a Južná Kórea sa umiestnili v prvej desiatke, vďaka zlepšeniu o tri, respektíve štyri miesta, zatiaľ čo Taiwan a Čína sa posunuli na 13. a 22. miesto. Všetky tieto krajiny zaznamenali výrazný pokrok v technologickej infraštruktúre a flexibilite svojich podnikov. Na Blízkom východe zostali kľúčovými regionálnymi digitálnymi uzlami Spojené arabské emiráty a Izrael, ale zaznamenali protichodné trendy. Spojené arabské emiráty sa vďaka zlepšeniu dostupnosti kapitálu a podpornej regulácii technologického rozvoja vyšplhali v rebríčku o päť miest. Izrael klesol o štyri pozície v dôsledku poklesu obchodnej flexibility a zhoršenia ukazovateľov elektronickej verejnej správy. V Latinskej Amerike si postavenie v rebríčka zlepšili iba Mexiko a Kolumbia.

V rámci indexu sa porovnáva digitálna konkurencieschopnosť 63 krajín sveta. Index vyjadruje pripravenosť podnikateľského prostredia na rozvoj digitálnej ekonomiky, pričom za kvalitné prostredie sa považuje také, ktoré najviac napomáha podnikom rozvíjať svoje digitálne kapacity. Pri hodnotení ekonomiky skúma tri faktory, schopnosť porozumieť a naučiť sa nové technológie, kompetenciu rozvíjať nové digitálne inovácie a pripravenosť na ďalší vývoj.

Zdroj: SITA

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
10:55 Letecké katastrofy III.
12:10 Profesionáli VII.
12:50 Naši I.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
13:20 Záchranári
11:00 Tom a Lili
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky I.
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli
14:25 Proxima