Jasno
16°
Bratislava
Register vylúčených osôb z gamblingu mal úspešný štart
Zdielať na
Noviny.sk

Register vylúčených osôb z gamblingu mal úspešný štart

BRATISLAVA - Register vylúčených osôb (RVO) z gamblingu mal úspešný štart. Konštatoval to dnes na tlačovej besede v Bratislave riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica. Podľa neho hazardné hranie často v dôsledku veľkých dlhov vedie ku kriminalite. Zámerom RVO je tomu zabrániť, a tak ľudia, ktorí sú v registri, majú prístup k hraniu zamedzený. Podľa informácií Národného centra zdravotníckych informácií od začiatku roka do 31. marca bolo len prostredníctvom psychiatrických ambulancií a zdravotných zariadení evidovaných v registri 306 osôb. V bratislavskom CPLDZ to bolo 176 pacientov, čo je 58 percent z celkového počtu registrovaných osôb. V databáze je najviac tých, ktorí hrajú na automatoch, nasledujú online stávkari. Celkový počet zaregistrovaných je však oveľa vyšší. Podľa Okruhlicu väčšinu tvoria ľudia, ktorí poberajú sociálne dávky alebo študenti so sociálnymi štipendiami. Tu však nejde o závislosť, ale o možnosť minúť peniaze, ktoré dáva štát.


Register vylúčených osôb je projekt ministerstva financií a funguje od 1. januára. Na zaevidovanie v registri sú tri spôsoby. „Možnosť požiadať o samovýlučenie z hrania hazardných hier má ktokoľvek zaslaním žiadosti na rezort financií a nebude mu umožnení vstup do objektov, ktoré ponúkajú gambling. Druhá cesta je cez ministerstvo financií, ktoré zriadilo data centrum pre ľudí, ktorí sú na sociálnych dávkach, a tá tretia cesta je cez zdravotníctvo. Táto možnosť je určená pre tých, ktorí majú problém s patologických hraním, teda sú závislí od hazardného hrania. Je to odporúčaná súčasť liečebného režimu,“ vysvetlil Okruhlica. Dodal, že odkedy RVO funguje, do centra prichádzajú ľudia, dajú sa vyšetriť a žiadajú o pomoc pri zaregistrovaní do RVO. Liečbu však nechcú postúpiť, myslia si, že im pomôže už to, že budú v tejto databáze. Register sa nevzťahuje na lotériové hry a kamenné stávkové hry. „Nie je to stopercentne fungujúce, ale výrazne to má obmedziť možnosť hrania,“ zdôraznil. V praxi to funguje tak, že zamestnanci herní monitorujú všetkých hráčov a kontrolujú, či niekto z nich nie je zaevidovaný v registri. Možnosť odhlásenia sa z RVO je po šiestich mesiacoch.


Informácie o registri poskytuje CPLDZ aj prostredníctvom linky pomoci. Celoslovenská linka pomoci pre problémy s hraním, ktorú prevádzkuje CPLDZ, funguje od februára 2013. Je anonymná a bezplatná. Určená je pre hráčov s problémom, príbuzných a blízkych hráčov, ale aj pre profesionálov iných odborností. „Na linku pomoci pre problémy s hraním volá 60 percent hráčov, z toho 94 percent mužov a len šesť percent žien. Linku využíva aj 35 percent príbuzných, štyri percentá známych alebo kamarátov závislých a jedno percento tvoria odborníci,“ priblížil psychológ Boris Rášo. Doplnil, že najčastejšie na linku volajú ľudia závislí na automatoch (69 percent), 14 percent tvoria stávkujúci a 10 percent volajúcich sú tí, ktorí majú problémy s hraním na automatoch aj stávkovaním.


Zvýšený nárast volaní na linku sa prejavil aj na zvýšený nárast záujmu pacientov o liečbu, ktorí trpia patologickým hraním. „Len za prvé tri mesiace tohto roka sa do CPLDZ na liečbu prihlásilo 54 nových pacientov. Po minulé roky sme mali približne sto pacientov za celý rok, teda je to viac ako polovica z celoročnej kvóty. Od roku 1996 dodnes sme prijali 1 229 pacientov s diagnózou patologické hranie, z toho 93 percent tvorili muži a sedem percent ženy," uviedla vedúca terapeutov CPLDZ Monika Brošková. Vysvetlila, že najvyššie percento ľudí, ktorí podstúpia liečbu, tvoria patologickí hráči na automatoch (49 percent), stávkujúci (26 percent), 10 percent pacientov ich kombinuje a 15 percent hrá iné hry, ako napríklad poker, bingo či žrebovanie.

Linka pomoci 0800 800 900. Prevádzkové hodiny linky pondelok až piatok sú od 9:00 do 17:00. Mimo prevádzkových hodín je dispozícii záznamník.

Zdielať na

Najčítanejšie