Dvojica stredoškolských študentov uspela na medzinárodnej súťaži v Číne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Významný úspech si na 33. ročníku medzinárodnej vedecko-technickej súťaže inovácií CASTIC v čínskom meste Chongqing pripísala dvojica študentov Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove Sebastian Ivan a Jakub Fecko. Ich projekt na najprestížnejšej medzinárodnej súťaži pre mladých vedátorov a inžinierov v Číne získal v náročnej konkurencii 2. miesto. Na podujatí, ktoré sa konalo pod záštitou Čínskej asociácie pre vedu a technológie a viacerých ministerstiev, sa zúčastnilo 88 medzinárodných projektov zo 45 krajín.
Ako informoval zástupca riaditeľa SPŠE v Prešove Marek Soták, študenti uspeli s projektom Spínanie odpojovačom v elektrickej stanici, ktorý bol jedným z víťazných projektov národného Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017, organizovaného Asociáciou pre mládež, vedu a techniku. Cieľom súťažného projektu bolo vyrobiť model, ktorý by v praxi zvýšil bezpečnosť pri práci s vysokonapäťovým odpájačom. „Nápad mi skrsol v hlave ešte v 2. ročníku počas video prezentácie na Dni otvorených dverí na našej škole. S mojím spolužiakom Jakubom Juraškom sme vtedy začali uvažovať nad tým, ako by bolo možné predísť vysokonapäťovým výbojom, ktoré nastávajú pri nesprávnom spôsobe odpájania, a môžu tak spôsobiť materiálne škody a vážne ohroziť život a zdravie obsluhujúcich pracovníkov,“ uviedol Sebastian Ivan,
V 3. a vo 4. ročníku štúdia na SPŠE Prešov bol Sebastianovým partnerom pri praktickej realizácii projektu Jakub Fecko. Spoločne pracovali na postupnom vylepšovaní modelu, pričom rady a skúsenosti získavali konzultáciami s učiteľmi školy ale aj od odborníkov z praxe. „Aj vďaka tomu sa nám podarilo náš pôvodný model, obsahujúci len základné komponenty, kvalitatívne posunúť na svetovú úroveň,“ dodal Fecko. Prednosťou modelu vytvoreného modelu je aj skutočnosť, že jeho konštrukcia je vyrobená z priehľadného polykarbonátu a je tak vhodný na prezentáciu uvedenej problematiky napríklad počas vyučovania.
Za vzornú reprezentáciu boli Sebastian a Jakub ocenení predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským. „Obaja čerství absolventi SPŠE Prešov budú pokračovať v štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, kde plánujú aj naďalej aktívne rozvíjať svoje vedomosti a zručnosti v odbore,“ uviedol Soták.