Jasno
21°
Bratislava
Metod, Cyril
5.7.2025
SNP je jedným z najvýznamnejších okamihov našej histórie
Zdielať na
Noviny.sk

SNP je jedným z najvýznamnejších okamihov našej histórie

BRATISLAVA - Predstavitelia opozičných politických subjektov Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita (SaS) a mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) považujú Slovenské národné povstanie (SNP) za jednu z najdôležitejších udalostí našej histórie. Podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by však nemali politici zneužívať tento významný okamih na pripisovanie si politických bodov. Opozičné strany považujú povstanie za prejav hrdinstva a za dôležitý boj za slobodu. Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944. Centrom povstania sa stalo mesto Banská Bystrica a pripravovali ho Slovenská národná rada (SNR), povstalecká armáda (pomenovaná na konci augusta 1944 ako 1. československá armáda na Slovensku) vedená generálmi Jánom Golianom a Rudolfom Viestom a partizánske jednotky.


Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO) je SNP dôležitým míľnikom v našich dejinách. „Postavenie proti fašizmu bolo dôležitým míľnikom v dejinách Slovenska. Bolo to za cenu veľkých obetí, tisíce ľudí za ideál slobody dokázali položiť život. Po oslobodení sa od fašizmu, žiaľ, nasledovala druhá totalita, no Slováci dokázali poraziť aj komunistický totalitný režim. Mnohé dôležité osobnosti povstania, ako napríklad prvého guvernéra Slovenskej národnej banky Imricha Karvaša, väznilo najskôr gestapo, neskôr po roku 1948 komunistický režim. Je veľmi dôležité pamätať na to, že sloboda je krehká vec a ak ju nechránime, môžeme o ňu prísť. Obete SNP sú odkazom, že za slobodu a svojbytnosť národa sa oplatí bojovať,“ povedala Remišová. Hnutie tiež vyzýva predstaviteľov štátu, aby nezneužívali 74. výročie SNP na politický súboj. "Vyzývame predstaviteľov štátu, aby oslavy SNP nezneužívali na politické účely, ako tomu bolo minulý rok, keď vtedajší premiér, dnes poslanec Robert Fico, bezdôvodne a nedôstojne zaútočil na demokratickú opozíciu v priamom prenose verejnoprávnej RTVS počas pietnej spomienky v Banskej Bystrici," podotklo hnutie vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Matúš Bystriansky.


Strana Sloboda a Solidarita považuje odkaz SNP za stále aktuálny, pričom predstavuje varovanie pred politikmi, ktorí vedú národy do katastrof. "Strana SaS hodnotí Slovenské národné povstanie ako schopnosť Slovákov postaviť sa na správnu stranu v zložitej historickej situácii. Významná časť občanov pochopila, že ľudácky režim pod vedením prezidenta Jozefa Tisa nemá perspektívu a kolaborácia s nacistickým Nemeckom je zločinom. Tých, ktorí sa chopili zbraní s čestnými úmyslami a ktorí nasadzovali svoje životy za slobodu musíme mať navždy v úcte. Ich odkaz je stále aktuálny. Varujú nás pred politikmi, ktorí miesto demokracie a slobody ponúkajú občanom v peknom obale totalitu a ktorí úmyselne či z neznalosti vedú národy do katastrof," uvádza sa v stanovisku strany SaS, pod ktoré sa podpísali predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Jana Kiššová a Ľubomír Galko. "Slovensko sa v roku 1989 zbavilo niekoľkých dekád neslobody a aj preto si dnes Slovenské národné povstanie už nemusíme pripomínať ako večnú slávu komunistov, ale ako pomník národnej vzbury proti útlaku a pripojenie sa k tým, ktorí bojovali s nacistickým Nemeckom po celom svete," doplnili liberáli.


Kresťanskodemokratické hnutie považuje povstanie proti fašizmu ako istú povinnosť. Podľa stanoviska mimoparlamentnej strany je potrebné našim predkom patrične poďakovať za ich odvahu a hrdinstvo. "Dnes si pripomíname príbeh odvahy nášho národa. Povstať proti fašizmu bola naša povinnosť. Ak by sme to nedokázali, museli by sme sa naveky hanbiť. SNP malo svoj význam a určite sa za to treba našim predkom patrične poďakovať. V dnešný deň myslíme aj na ľudí, ktorí sa nebáli položiť svoj život v boji proti fašizmu. Česť ich pamiatke," uviedli kresťanskí demokrati v stanovisku k 74. výročiu SNP, ktoré agentúre SITA poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenie KDH.


Na jar v roku 1944 silnela na Slovensku činnosť partizánskych skupín a situácia sa vyostrila koncom augusta, po príchode nemeckej armády, s ktorým súhlasil Jozef Tiso. Centrom povstania sa stalo mesto Banská Bystrica a pripravovali ho Slovenská národná rada (SNR), povstalecká armáda (pomenovaná na konci augusta 1944 ako 1. československá armáda na Slovensku) vedená generálmi Jánom Golianom a Rudolfom Viestom a partizánske jednotky. V SNP tiež bojovali ruskí, rumunskí, ukrajinskí, českí, poľskí, bulharskí, francúzski vojaci i partizáni a príslušníci mnohých ďalších národov. Po potlačení SNP na jeseň 1944 rozpútali Nemci na Slovensku teror. Zabíjali nielen partizánov a vojakov, ale aj civilistov, ženy a deti a vypaľovali celé osady a dediny. Nacisti majú na svedomí niekoľko tisíc obetí, ich zločiny sú jednou z najťažších kapitol dejín druhej svetovej vojny na Slovensku.

Zdielať na

Najčítanejšie