Skoro jasno
18°
Bratislava
Prvá Knižnica vecí na Slovensku má úspech
Zdielať na
Noviny.sk

Prvá Knižnica vecí na Slovensku má úspech

Prvú Knižnicu vecí na Slovensku prevádzkuje v Bratislave už dva roky Goetheho inštitút. V sídle inštitútu na Panenskej ulici 33 v centre hlavného mesta si návštevníci knižnice na svoj členský preukaz môžu okrem nemeckých kníh, filmov a spoločenských hier zdarma vypožičať 50 rôznych užitočných predmetov - pracovných nástrojov a iných pomôcok. Goetheho inštitút tiež v spolupráci s miestnou komunitou pravidelne pripravuje tvorivé dielne a prednášky, na ktorých sa návštevníci zdarma naučia, ako predmety použiť prípadne vyrobiť si niečo užitočné. Ako ďalej agentúru SITA informovala, Linda Fintorová z tlačového a PR oddelenia Goethe inštitútu Bratislava, Goetheho inštitút Knižnicu vecí spustil pôvodne ako krátkodobý projekt v apríli roku 2016. Po mimoriadne pozitívnej odozve verejnosti sa stala knižnica vecí súčasťou nemeckej knižnice, predmety sa dajú vypožičať na čitateľský preukaz.

Sortiment sa v Knižnici vecí obmieňa podľa potrieb návštevníkov. Veci, o ktoré nebol záujem Goetheho inštitút daroval a kúpil za ne iné. Najväčší záujem pritom je o šijací stroj a obľube sa tešia aj pracovné náradia ako vŕtačka a brúska, ale aj pomôcky do kuchyne ako zmrzlinovač alebo malá pekáreň. Vlani mala Knižnica vecí prvýkrát vlastný stánok na festivale Pohoda, v ktorom si návštevníci mohli požičať praktické veci ako nabíjačku na mobil, stan, karimatky, rôzne hry, ale napríklad aj mini športovú kameru. Mohli tu tiež získať nové zručnosti na workshopoch žonglovania a hier.

Záujemcovia o požičanie veci sa musia zaregistrovať v knižnici Goetheho inštitútu za poplatok osem eur na rok, pričom študenti platia päť eur a následne si už môžu vyberať to, čo potrebujú. Ak je vec, o ktorú majú záujem práve požičaná, môžu si ju rezervovať. Zoznam predmetov, ktoré sa dajú požičať a ďalšie informácie o Knižnici vecí sa dajú nájsť na webovej stránke Goetheho inštitútu http://www.goethe.de/slovensko/ajnfach. Tipy na užitočné veci, alebo aj záujem o vedenie vlastnej tvorivej dielne možno písať inštitútu na e-mailovú adresu: [email protected], dodala Linda Fintorová.

Zdielať na

Najčítanejšie