SR-SRBSKO: Prioritou pre srbskú vládu je, aby Srbi ostali pracovať v Srbsku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prioritou pre srbskú vládu je, aby občania Srbska ostali žiť a pracovať vo svojej domovskej krajine, avšak ak sa rozhodnú ísť si hľadať prácu do cudziny, nemožno im v tom zabrániť. Problém nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily sa môže onedlho objaviť aj v samotnom Srbsku. V súvislosti so zvýšeným počtom Srbov, ktorí prichádzajú pracovať na Slovensko, ministerstvá práce SR aj Srbska vedú spolu dialóg a obe strany vnímajú ako problém pracovné agentúry, ktoré sa nesprávajú poctivo a férovo. V rozhovore pre SITA to uviedol veľvyslanec Srbska na Slovensku Šani Dermaku.
Podľa veľvyslanca sa Srbsko snaží vytvárať čo najviac pracovných príležitostí priamo v Srbsku, minulý rok tam vzniklo niekoľko desiatok tisíc nových miest. „Srbsko robí veľa, aby čo najviac nových pracovných miest vzniklo v Srbsku, ale na druhej strane nemôžeme nikoho obmedziť, ako to nemôže urobiť ani Slovensko, ktoré má asi 100-tisíc občanov v Rakúsku, 100-tisíc v Nemecku a do 100-tisíc vo Veľkej Británii. Sami sa stretávate s týmto problémom. Skutočne robíme všetko preto, aby si ľudia našli prácu doma, ale nemôžeme ich zadržať, ani my, ani vy, proti ich vôli, to by bolo predsa porušenie ľudských práv,“ dodal Dermaku. Srbsko podľa neho tiež očakáva, že onedlho môže zápasiť s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.
O tejto otázke vedú ministerstvá práce pravidelný dialóg. „Ihneď, ako ten problém eskaloval – zhruba v polovici roka 2016, nadviazali ministerstvá práce dialóg,“ pokračoval Dermaku s tým, že jedným z problémov v tejto otázke sú pracovné agentúry, ktoré občanov tretích krajín privádzajú do EÚ a vybavujú im tu prácu. „Nie je jednoduché ich kontrolovať. Slovenská aj srbská strana zaevidovali niektoré agentúry, ktoré nevyvíjajú činnosť tak, ako sa od nich očakáva. Ale sú ako fénix – objavia sa na nových adresách, s novými názvami... nielen na Slovensku alebo v Srbsku, pôsobia aj v iných krajinách, kde sa im ľahšie funguje a podniká v zmysle zamestnávania srbských občanov na Slovensku,“ upozornil Dermaku s tým, že proti tomu je potrebné, aby sa angažovali nielen ministerstvá, ale napríklad aj inšpektoráty práce.
Na otázku, či veľvyslanectvo často kontaktujú Srbi pracujúci na Slovensku, Dermaku povedal, že denne majú do troch prípadov. Väčšinou ide o nedorozumenia s pracovnými agentúrami. „Čo sa týka slovenských orgánov, musím povedať, že sa správajú korektne, ich správanie kopíruje kvalitu našich vzťahov. Problémom sú skôr agentúry, ktoré častokrát nespĺňajú ani tie základné podmienky, ktoré im pri “verbovaní” sľúbili,“ vysvetlil veľvyslanec.
Na Slovensku sa v posledných týždňoch a mesiacoch stala témou otázka kvalifikovanej pracovnej sily a zamestnávanie príslušníkov tretích krajín vo fabrikách. Vláda chce navrhnúť, aby v jednej fabrike mohlo pracovať maximálne 30 percent príslušníkov tretích krajín, firmy čerpajúce stimuly by cudzincov nemali zamestnávať vôbec.