OSN po 13 rokoch ukončuje mierovú misiu v Pobreží Slonoviny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Mierová misia OSN po 13 rokoch ukončuje svoje pôsobenie v Pobreží Slonoviny, kam prišla s cieľom dohliadať na dodržiavanie mierovej dohody po občianskej vojne. Zatiaľ čo mnohí chvália úspech misie pri stabilizácii krajiny po rokoch konfliktov a povolebného násilia, ďalší poukazujú na sériu súčasných vojenských vzbúr, ktoré sú znakom, že mier v tejto oblasti zostáva neistý. "Odchod UNOCI (operácia OSN v Pobreží Slonoviny) dokazuje dosiahnutie viditeľného progresu na ceste Pobrežia Slonoviny k mieru, trvalej stabilite a ekonomickej prosperite," povedala Aichatou Mindaoudou, zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre krajinu.
Jednotky OSN dozerajúce na dodržiavanie mieru najprv pôsobili na udržaní prímeria medzi rebelmi kontrolovaným severom a vládou kontrolovaným juhom po pokuse o prevrat v roku 2002, ktorý vyústil do občianskej vojny. Po mierovej dohode v roku 2007 sa do administratívy dostali aj zástupcovia rebelov, rozkol v krajine však pretrval. Druhá etapa nepokojov sa začala po voľbách v roku 2011, keď bývalý prezident Laurent Gbagbo odmietol prijať víťazstvo protivníka Alassanea Ouattaru. Zatiaľ posledné voľby v roku 2015 boli pokojné a víťazstvo opäť obhájil Ouattaru.
Bezpečnostná rada OSN v apríli jednohlasne rozhodla o ukončení misie, čo je znakom dôvery v pokrok krajiny. Náklady na misiu v jej poslednom roku predstavovali 153 miliónov dolárov (v prepočte 134 miliónov eur).