Jasno
28°
Bratislava
Diana
1.7.2022
Merkelová: Turci v Nemecku nebudú môcť hlasovať o treste smrti
Zdielať na
Noviny.sk

Merkelová: Turci v Nemecku nebudú môcť hlasovať o treste smrti

Berlín 9. mája (SITA) - Turkom žijúcim na území Nemecka nebude v tejto krajine umožnené hlasovať v prípadnom referende o znovuzavedení trestu smrti v Turecku. Povedala to dnes pre Západonemecký rozhlas (WDR) nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Jej hovorca Steffen Seibert už minulý týždeň povedal, že Nemecko tureckým veľvyslanectvám a konzulátom na svojom území takéto referendum usporiadať nedovolí.

"Obvykle neodpovedáme na hypotetické otázky, avšak táto otázka nie je bohužiaľ taká hypotetická, keďže sa o nej v súčasnosti diskutuje v Turecku," povedala WDR Merkelová.

"Považovala som (preto) za dôležité povedať, že nemôžeme dať povolenie na to, aby sa na nemeckej pôde hlasovalo o takej téme ako je trest smrti, ktorý absolútne odmietame," dodala.

Trest smrti zrušilo Turecko v roku 2004, v rámci snáh o získanie členstva v Európskej únii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však vyjadruje ochotu usporiadať referendum o obnovení najvyššieho trestu, ak by takýto krok schválil parlament.

V Nemecku žije okolo 1,4 milióna Turkov, ktorí sú oprávnení hlasovať vo voľbách alebo referendách. Približne polovica z nich sa nedávno zúčastnila na referende o ústavných zmenách posilňujúcich právomoci prezidenta.

Najčítanejšie