Jasno
12°
Bratislava
Marek
25.4.2024
Prechádzame na zimný čas, zmení sa aj nočná doprava
Zdielať na

Prechádzame na zimný čas, zmení sa aj nočná doprava

BRATISLAVA / V noci zo soboty na nedeľu si ručičky hodiniek o 3:00 vrátime späť na 2:00. Zmeny pocítime aj v doprave počas tejto noci. Začiatok a koniec stredoeurópskeho času určuje vládne nariadenie, ktoré stanovilo zmeny času až do roku 2016. Najbližšie na letný čas prejdeme opäť 29. marca 2015.

Nadchádzajúci víkend si pospíme o hodinu dlhšie, prejdeme z letného na stredoeurópsky čas.

Prechod z letného času na stredoeurópsky sa dotkne aj vlakov, pričom ovplyvní jazdu troch rýchlikov. Tri vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko preto zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach a v ceste budú po hodine pokračovať už v stredoeurópskom čase.

Zmena sa týka vlakov R 442 Šírava z Humenného do Prahy (vlak bude stáť v Čadci), R 614 Zemplín z Humenného do Bratislavy (vlak zastane v Liptovskom Mikuláši) a R 615 Zemplín z Bratislavy do Humenného (vlak bude stáť v Žiline).

Všetky východiskové vlaky osobnej dopravy, ktorých odchod je stanovený grafikonom vlakovej dopravy medzi 2:00 a 3:00, budú vypravené podľa stredoeurópskeho času. Všetky vlaky osobnej dopravy, ktorých jazda sa končí medzi druhou a treťou hodinou ráno, pôjdu do cieľovej stanice podľa letného času.

Nočné spoje podľa plánu

Na zmenu času upozorňuje aj Dopravný podnik Bratislava a Dopravný podnik mesta Košice. Všetky nočné spoje pôjdu tak, ako to je uvedené v cestovných poriadkoch v jednom aj druhom časovom pásme.

V Košiciach pôjdu linky N1a N2 zo Staničného námestia o 2:30, linka N3 zo Staničného námestia o 2:10, linka N71 z Lingova o 2:12 a linka N71 zo zastávky KVP - Kláštor o 2:16.

Šetríme, alebo ani nie?

Na území Slovenska letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát letný čas končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra. Niektoré štáty letný čas nemajú.

Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Ľudia, ktorí v lete vstávajú pred siedmou hodinou ráno, však napríklad minú viac energie, lebo musia svietiť. Napriek tomu odborníci tvrdia, že je to málo v pomere k tomu, čo sa ušetrí večer.

Najčítanejšie správy