Jasno
Bratislava
Bibiána
2.12.2024
"Urobte niečo," prosila matka lekárov. Dcéra zomrela po trojnásobnom odmietnutí lekárskej pomoci, nemocnice sa báli zákona
Zdielať na

"Urobte niečo," prosila matka lekárov. Dcéra zomrela po trojnásobnom odmietnutí lekárskej pomoci, nemocnice sa báli zákona

Archívna reportáž

Interrupcie sú aktuálna téma aj v našich reáliách

TEXAS / "Urobte niečo,“ volala 29. októbra zúfalo o pomoc matka osemnásťročného dievčaťa v jednej z nemocníc v Texase. Lekári poslali jej dcéru Navaeh domov po tom, čo zistili, že šesťmesačnému plodu stále bije srdce. O niekoľko hodín neskôr dievča zomrelo.

Osemnásťročná Navaeh Crainová trpela obrovskými bolesťami, krvácala a kvôli kŕčom nemohla takmer ani chodiť. Tehotné dievča v sprievode svojej matky Candace zúfalo žiadalo o pomoc na pohotovosti v troch texaských nemocniciach. Z každej z nich sa vrátila v ešte horšom stave, ako bola predtým.

V prvej nemocnici diagnostikovali Navaeh angínu, hoci ju trápili bolesti brucha a kŕče

V druhej nemocnici zistili, že má sepsu, ktorú spôsobila infekcia v tele. Tiež potvrdili, že môže byť v ohrození života, píše CNN s odvolaním na lekárske záznamy. Zdravotníci však odmietli dievčaťu pomôcť, údajne preto, že by porušili zákon. Plodu totiž stále bilo srdce.

V tretej nemocnici vykonal ošetrujúci lekár dve ultrazvukové vyšetrenia s cieľom potvrdiť zánik plodu. Medzitým Navaeh prudko klesol krvný tlak a začali jej zlyhávať orgány. Lekári ju previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti. Krátko nato zomrela.

Súdny lekár označil smrť Navaeh aj plodu za prirodzenú a pripísal ju komplikáciám v tehotenstve. Poznamenal však, že Crainová tesne pred smrťou opakovane vyhľadávala lekársku starostlivosť.

V Texase lekári riskujú 99-ročné väzenie 

Lekári, ktorí odmietli dievčaťu pomôcť, sa riadili tamojším zákonom, ktorý zakazuje interrupcie. V prípade, že by ukončili srdcovú činnosť plodu s cieľom zachrániť matku, riskovali by až 99-ročné väzenie. Legálne interrupcie, ktoré by mohli zachrániť život niektorým matkám, sú totiž v trinástich amerických štátoch zakázané. Texas je jedným z nich.

Zákon obsahuje výnimky pre život ohrozujúce stavy, avšak strach z možných právnych dôsledkov mení spôsob, akým lekári ošetrujú tehotné pacientky s komplikáciami. "Keď ju prepúšťali, poslali ju na cestu, z ktorej niet návratu," uviedla newyorská lekárka urgentnej služby Dara Kass. Dodala, že zákon zákazu interrupcií zabíja v štáte mnoho ďalších žien. Prípad osemnásťročnej Navaeh pritom nie je v Amerike ojedinelý.

​Tehotné pacientky si nemocnice prehadzujú ako "horúci zemiak"

Lekári v rozhovore pre server ProPublica uvádzajú, že kvôli zákazu interrupcií sa zdráhajú podieľať na liečbe, ktorá by mohla priťahovať žalobcov. Drahocenný čas sa tak stráca debatami o právnych postupoch a dokumentácii.

Celá Navaehina rodina doteraz verila, že interrupcie sú morálne nesprávne. Keď však Navaeh ochorela, jej matka nadobudla presvedčenie, že lekári sa mali venovať viac jej zdraviu než kontrole srdcového tepu dieťaťa. "Boh vie, že by som tu chcela obe, ale keby som si mala vybrať, chcela by som tu svoju dcéru," povedala.

Crainová podľa CNN chcela dokázať, že nemocnica porušila lekárske normy. Právnici však uvádzajú, že by čelila oveľa vyššiemu dôkaznému bremenu – úmyselnej a neúmyselnej nedbalosti. Žiadny z nich sa zároveň nechcel prípadu ujať.

USA v júni 2022 zrušilo právo na interrupciu

Najvyšší súd USA v júni 2022 zrušil takmer 50 rokov starý verdikt v prípade Roeová verzus Wade, ktorý zakotvil v celých USA právo na interrupciu. "Toto rozhodnutie vracia Ameriku doslova o 150 rokov späť," povedal vtedy americký prezident Joe Biden. Jeho administratíva proti tomuto rozhodnutiu dlhodobo bojuje.

Najvyššiemu súdu USA Biden už skôr predložil žiadosť o jasnejšie stanovenie toho, za akých podmienok by mali byť interrupcie vykonané. Lekári by tak nemuseli váhať, ak by išlo o nutnú stabilizáciu akútneho zdravotného stavu pacientky. Žiadosť minulý mesiac súd odmietol.

Plné právo na interrupciu v týchto prípadoch podporuje aj demokratická kandidátka na prezidentku Spojených štátov Kamala Harrisová. Svojim podporovateľom sľúbila, že bude naďalej usilovať o obnovu reprodukčných práv.

Súboj o prezidentské kreslo medzi Harrisovou a Donaldom Trumpom sa začína 5. novembra.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy