Oblačno
24°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Známa metropola zakázala výstavbu hotelov. Chce zmierniť znečistenie
Zdielať na

Známa metropola zakázala výstavbu hotelov. Chce zmierniť znečistenie

Zdroj: Pixabay

AMSTERDAM / Amsterdam plánuje rázne znížiť počet riečnych výletných lodí, ktoré môžu zakotviť v meste. Miestne úrady chcú ich počet do piatich rokov znížiť takmer o polovicu.

Bojujú proti masovému turizmu

Podľa predstaveného plánu bude môcť v Amsterdame od roku 2028 kotviť maximálne 1150 výletných riečnych lodí ročne. Minulý rok ich bolo 2125 s približne 500-tisíc pasažiermi. Predstavitelia Amsterdamu odhadujú, že v dôsledku tohto kroku navštívi holandskú metropolu ročne približne o 270-tisíc turistov menej a vďaka menšiemu počtu lodí sa zníži znečistenie ovzdušia. Ide o najnovší krok Amsterdamu zo série opatrení proti masovému turizmu.

Žiadne nové hotely

Miestni predstavitelia tento týždeň tiež oznámili, že už nepovolia výstavbu nových hotelových budov. "Chceme, aby sa v meste žilo dobre obyvateľom aj návštevníkom. To znamená: žiadny nadmerný turizmus, žiadne nové hotely a maximálne 20 miliónov prenocovaní turistov v hoteloch ročne," uviedla tamojšia administratíva. Nový hotel bude môcť byť v holandskej metropole postavený iba vtedy, ak sa zatvorí iný hotel a nezvýši sa počet lôžok. Opatrenie sa nevzťahuje na hotelové budovy, ktoré už získali stavebné povolenie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy