Zatiahnuté
Bratislava
Radomír, Albín
1.3.2024
V Prahe sa rozlúčili s bývalým českým ministrom zahraničných vecí Karlom Schwarzenbergom
Zdielať na

V Prahe sa rozlúčili s bývalým českým ministrom zahraničných vecí Karlom Schwarzenbergom

PRAHA / Posledná rozlúčka s bývalým ministrom zahraničných vecí ČR, poslancom a senátorom kniežaťom Karlom Schwarzenbergom sa uskutočnila v sobotu 9. decembra na Pražskom hrade. Na zádušnú omšu pricestovala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

S Karlom Schwarzenbergom odchádza veľká osobnosť moderných dejín, výnimočný politik, intelektuál aj obratný diplomat. Na poslednej rozlúčke s bývalým ministrom zahraničných vecí ČR, poslancom a senátorom to v sobotu povedal český prezident Petr Pavel.

Odkaz Schwarzenberga vidí v dôraze na ľudskosť, láskavosť a vôľu na pochopenie človeka a tiež v zodpovednosti k českej krajine. Pavel vyzdvihol aj jeho schopnosť spájať a viesť dialóg. "Bol svorkou medzi tradíciou a otvorenosťou k novému bez predsudkov. Bol človekom, okolo ktorého sa schádzali ľudia všetkých generácií a mnohých názorov, a všetci uňho nachádzali pochopenie," zdôraznil Pavel.

Kňaz Tomáš Halík v kázni vyhlásil, že Schwarzenberg bol vychovávateľom súčasnej českej spoločnosti a verejného života. "Spájal v sebe to, čo sa mnohým zdalo ako nespojiteľné - prirodzenú noblesu aristokrata s hlbokou demokratickosťou a skutočnou ľudovosťou. Bol človekom, ktorý sa nad nikoho nepovyšoval," opísal zosnulého Halík.

Pripomenul, že rodina Schwarzenberga bola počas nacizmu aj komunizmu vystavená šikanám a krivdám a musela opustiť rodnú krajinu. Keď sa knieža po nežnej revolúcii vrátil do vlasti, pribudla mu podľa Halíka úloha šľachtiteľa nastupujúcej garnitúry. Reprezentoval skúsenosť, rozvážnosť či noblesu. "Na Karlovi mohli všetci vidieť, čo znamená slovo džentlmen," dodal.

Na poslednú rozlúčku s kniežaťom prišli na Pražský hrad i ďalšie šľachtické rodiny vrátane monackého kniežaťa Alberta, veľkovojvodu Henricha Luxemburského či lichtenštajnského princa. Prítomná bola aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

​Verejnosť sa s bývalým českým politikom lúčila v maltézskom rádovom Kostole Panny Márie pod reťazou na pražskej Malej Strane, kde bola rakva s jeho spopolnenými ostatkami vystavená od stredy do piatku. Za ten čas na miesto prišlo viac než 11-tisíc ľudí. Schwarzenberg si želal, aby ľudia nenosili kvetinové dary, ale radšej prispeli na obranu Ukrajiny alebo charitatívnu činnosť Maltézskeho rádu, ktorého bol členom.

Po skončení zádušnej omše vyniesla rakvu kniežaťa z katedrály hradná stráž, pričom zaznela Schwarzenbergova obľúbená pieseň "Narodil sa Kristus Pán". Následných 34 úderov zvonu pripomenulo 34 rokov slobodnej republiky. Vozidlo s rakvou sa v sprievode policajných motoriek následne zastavilo pred Schwarzenberským palácom na Hradčanskom námestí a prešlo aj okolo Černínskeho paláca, sídla ministerstva zahraničných vecí, kde Schwarzenberg niekoľko rokov pôsobil ako šéf českej diplomacie. Neskôr rakvu prevezú na hrad Orlík v južných Čechách, kde bude uložená do rodinnej hrobky.

Karel Schwarzenberg zomrel 12. novembra vo veku 85 rokov vo Viedni, kam ho previezli krátko predtým z Prahy. Posledné dva dni bol v kritickom stave v umelom spánku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy