Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
VIDEO: Paježura nevyhynula! Vedcom sa ju podarilo natočiť
Zdielať na

VIDEO: Paježura nevyhynula! Vedcom sa ju podarilo natočiť

JAKARTA / LONDÝN / Vedcom na výprave v Indonézii sa prvýkrát podarilo zaobstarať zábery paježury Attenboroughi. Dokázali tak, že tento vzácny savec nevyhynul, ako sa niektorí obávali, uviedla agentúra Reuters.

Nečakaným objavom sa pochválili vedci skúmajúci divočinu v odľahlých častiach Indonézie. Podarilo sa im nakrútiť Paježuru Attenboroughi po slávnom britskom prírodovedcovi. Doteraz jediný vedecky popísaný exemplár tohto zvláštneho cicavca získal holandský botanik pred šesťdesiatimi dvoma rokmi. Od tých čias ho okrem domorodcov nik nevidel, a tak ho aj dlho považovali za vyhynutého, kým expedícia pred 15-timi rokmi neobjavila jeho stopy a nory. Paježury sú mimoriadne plaché nočné zvieratá. Žijú osamelo a aj so zástupcami svojho vlastného rodu sa vraj stretávajú prakticky raz ročne.

Paježury sa podľa vedcov objavili na Zemi zhruba pred 200 miliónmi rokov, teda v čase, keď na našej planéte žili dinosaury. Sú to nočné živočíchy, ktoré je vo voľnej prírode ťažké nájsť. Paježura Attenboroughova (Zaglossus Attenboroughi) má bodliny ako ježok, čenich ako mravenečník a tlapy ako krtok, píše spravodajský server BBC News.

Štyri trojsekundové zábery paježury pochádzajú z predtým neprebádanej oblasti dažďového lesa v pohorí Cyclops Mountains. Ide o drsný terén v nadmorskej výške okolo 2000 metrov. Tím objavil tiež nové druhy hmyzu a žiab a pozoroval populácie klokanov stromových a spevákov z čeľade rajkovitých.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy