Jasno
22°
Bratislava
Arnold
1.10.2023
Populárna sociálna sieť medzi deťmi a mládežou sa dostala do problémov
Zdielať na

Populárna sociálna sieť medzi deťmi a mládežou sa dostala do problémov

Zdroj: TV JOJ

DUBLIN / Čínska aplikácia pre zdieľanie krátkych videí TikTok dostala v Európskej únii pokutu 345 miliónov eur (11,17 miliardy korún) za to, že pri spracovávaní osobných údajov detí porušovala zákony o ochrane osobných údajov. Informoval o tom dnes írsky úrad pre ochranu osobných údajov (DPC), do ktorého kompetencie tieto prípady v únii spadajú.

Prevádzkovateľ čínskej aplikácie s rozhodnutím ani s výškou pokuty nesúhlasí. Tvrdí, že na väčšinu vytýkaných záležitostí už zareagoval zmenami v ochrane osobných údajov.

Írsky DPC je hlavným regulátorom ochrany osobných údajov pre mnohé najväčšie technologické spoločnosti pôsobiace v Európskej únii. Mnohí z nich totiž svoje regionálne sídlo umiestnili kvôli daniam práve v Írsku, hoci sú pôvodne z mimoeurópskych krajín, často zo Spojených štátov.

Čínska platforma, ktorá spadá pod firmu ByteDance, podľa írskej komisie porušila v období od 31. júla 2020 do 31. decembra 2020 rad zákonov EÚ o ochrane osobných údajov. Ako porušenie zákona úrad uvádza okrem iného to, že v roku 2020 boli účty užívateľov mladších ako 16 rokov vo východiskovom nastavení ako "verejné" a že TikTok pri prepojení prostredníctvom funkcie "rodinného párovania" neoveroval, či je užívateľ naozaj rodičom alebo opatrovníkom daného detského užívateľa.

Hovorca spoločnosti TikTok uviedol, že väčšina výhrad nie je relevantná vzhľadom na opatrenia, ktoré TikTok zaviedol v septembri 2021, teda pred začiatkom prešetrovania. V novembri 2020 platforma pridala do funkcie rodinného párovania prísnejšiu rodičovskú kontrolu a v januári 2021 zmenila východiskové nastavenie pre všetkých registrovaných užívateľov mladších ako 16 rokov na "súkromných".

Írska komisia dala čínskej platforme tri mesiace na to, aby pri vytýkaných záležitostiach zjednala do troch mesiacov nápravu. Úrad zároveň vyšetruje odovzdávanie osobných údajov spoločnosťou TikTok do Číny a to, či je presun osobných údajov do krajín mimo dvadsaťsedmičky v súlade s únijnou legislatívou.

Na základe únijného nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR) zavedeného v roku 2018 môže hlavný regulačný orgán danej firme uložiť pokutu až do výšky štyroch percent jej celosvetových tržieb.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy