Zatiahnuté
10°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Zomrela známa speváčka a herečka Jane Birkinová
Zdielať na

Zomrela známa speváčka a herečka Jane Birkinová

PARÍŽ / Britská herečka a speváčka Jane Birkinová, ktorá sa preslávila vo svojom adoptovanom domove Francúzsku, zomrela v nedeľu vo veku 76 rokov. Správy francúzskych médií potvrdilo ministerstvo kultúry v Paríži-

Hviezda narodená v Londýne bola známa svojím módnym štýlom a hudobným a romantickým vzťahom s francúzskym spevákom Sergeom Gainsbourgom. K ich piesňam patril vášnivý duet Je t’aime moi non plus (1969), ktorého vysielanie zakázali vo viacerých krajinách, v Británii sa však napriek cudziemu jazyku dostal na vrchol hudobného rebríčka.

Je talent dokazoval, že nebola len pekná tvár

Birkinová po odvážnych projektoch s Gainsbourgom, enfant terrible francúzskej hudobnej scény, pokračovala v úspešnej sólovej kariére. Vydala viacero albumov a objavila sa vo filmoch ako Zväčšenina, Smrť na Níle či Zlo pod slnkom. Počas kariéry sa zapájala do rôznych humanitárnych projektov, spolupracovala s organizáciou Amnesty International či Detským fondom OSN (UNICEF). Vo Francúzsku ju vyzdvihovali aj za politický aktivizmus. V roku 2022 sa pridala k ďalším herečkám a speváčkam, ktoré si odstrihli pramene svojich vlasov na podporu protestujúcich v Iráne.

Nájdená bola v jej dome

Francúzske ministerstvo kultúry uviedlo, že Birkinová zomrela v nedeľu. Označilo ju za "nadčasovú frankofónnu ikonu". Francúzske médiá Libération a BFM TV uviedli, že Birkinovú našli bez známok života v jej dome v Paríži. Noviny Le Figaro priblížili, že Birkinová mala v posledných rokoch zdravotné problémy, ktoré jej bránili vystupovať, a na verejnosti sa objavovala len zriedka. "Jane Birkinová, najparížskejšia z Angličanov, nás opustila," napísala starostka Paríža Anne Hidalgová. "Nikdy nezabudneme na jej piesne, jej smiech ale jej jedinečný prízvuk, ktorý nás stále sprevádzal." Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzdvihol Birkinovú ako "úplnú umelkyňu" a ikonu. "Pretože stelesňovala slobodu, pretože spievala tie najkrajšie slová v našom jazyku, Jane Birkinová bola francúzskou ikonou," uviedol Macron na sociálnej sieti.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy