Skoro jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Fínsko sa oficiálne stalo 31. členom NATO
Zdielať na

Fínsko sa oficiálne stalo 31. členom NATO

Zdroj: TASR

BRUSEL / Fínsko sa v utorok oficiálne stalo 31. členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. Práve v deň 74. výročia založenia tohto obranného zoskupenia bola pred sídlom NATO v Bruseli pri slávnostnom ceremoniáli vztýčená fínska vlajka.

K vstupu Fínska do NATO sa vyjadrila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Gratulujem Fínsku k vstupu do NATO. Vďaka tomu sme silnejší a odolnejší voči súčasným hrozbám. Tešíme sa na skoré privítanie Švédska v Aliancii," napísala na Twitteri. Fínsko urobilo vstupom do NATO dobré rozhodnutie, bude cenným spojencom. Skonštatoval to dočasne poverený premiér Eduard Heger. Zdôraznil, že ruskej imperiálnej rozpínavosti vieme čeliť iba spoločne. Vyzdvihol pritom bezpečnostné záruky členstva v Aliancii. 

"Fínsko svojím vstupom do NATO urobilo dobré rozhodnutie a bude cenným spojencom vďaka svojim jasným hodnotám, vďaka dobre vyzbrojeným a početným ozbrojeným silám a vďaka svojej odolnosti voči hybridným hrozbám," uviedol. Vyzdvihol tiež úroveň vzdelania a históriu Fínska, ale aj vyspelý obranný priemysel, s ktorým má Slovensko rozvinutú spoluprácu. Skonštatoval, že počas ruskej invázie na Ukrajinu sa vstup Slovenska do NATO ukázal ako dobrý krok.

Je presvedčený, že rovnako sa tak ukáže aj rozhodnutie Fínska. "Nebyť Putinovej agresie voči Ukrajine, tak by zrejme k tomu tak skoro nedošlo. Fíni si za tie roky na svoju neutralitu zvykli a získali k nej aj emocionálny vzťah, pretože sa stala súčasťou obrazu krajiny. Avšak Putin rozsvietil všetky červené kontrolky svojich susedov," podotkol Heger.

"Je to historický deň," povedal podľa agentúry DPA generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Vlajka Fínska bude viať pred sídlom NATO v Bruseli v abecednom poradí medzi Estónskom a Francúzskom. Fínsko sa následne zúčastní na zasadnutí ministrov zahraničných vecí Aliancie po prvýkrát už ako jej plnohodnotný člen. Vstup Fínska do NATO odobrilo minulý týždeň Turecko ako vôbec posledná členská krajina Aliancie.

"Prijatím tohto prístupového nástroja môžeme v tejto chvíli konštatovať, že Fínsko je 31. členom NATO," vyhlásil podľa agentúry AFP americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý je oficiálnym kustódom Severoatlantickej zmluvy. Na spoločnej tlačovej konferencii s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom neskôr Stoltenberg vyhlásil, že "Fínsko má teraz najsilnejších priateľov a spojencov na svete".

Ruský prezident Vladimir Putin teraz podľa Stoltenberga vidí, že agresia a zastrašovanie nefungujú. "Namiesto menej NATO dosiahol pravý opak - viac NATO. A naše dvere zostávajú otvorené," zdôraznil generálny tajomník Aliancie.

Fínsko a Švédsko reagovali na ruskú inváziu na Ukrajinu a požiadali v máji 2022 spoločne o vstup do NATO. Podmienkou vstupu je, že ho musí odsúhlasiť všetkých 30 členských krajín. Vstup Švédska je naďalej v nedohľadne, nerozhodli o ňom Turecko ani Maďarsko – a to napriek tomu, že vyjadrujú podporu ďalšiemu rozširovaniu NATO.


Členské krajiny NATO a ich príchody do Aliancie:

  • 4. apríla 1949 – dvanásť zakladajúcich členov Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Island, Kanada, Luxembursko, Nórsko, Portugalsko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Taliansko
  • 18. februára 1952 – Grécko, Turecko
  • 6. mája 1955 – Nemecko
  • 30. mája 1982 – Španielsko
  • 12. marca 1999 – Česko, Maďarsko, Poľsko
  • 29. marca 2004 – Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko
  • 1. apríla 2009 – Albánsko, Chorvátsko
  • 5. júna 2017 – Čierna Hora
  • 27. marca 2020 – Severné Macedónsko
  • 4. apríla 2023 – Fínsko

Súvisiace články

Najčítanejšie správy