Jasno
18°
Bratislava
Viola
18.5.2024
Fico: Stratégia ekonomického rozvoja EÚ dopadne fiaskom
Zdielať na
Zahraničie

Fico: Stratégia ekonomického rozvoja EÚ dopadne fiaskom

Podľa premiéra nechať padnúť zadĺžené Grécko by malo veľmi zlý vplyv na ďalšie krajiny v eurozóne

Vyhlásil to slovenský predseda vlády na tlačovej konferencii v Bruseli v noci zo štvrtka na dnes po rokovaní Európskej rady.

Lisabonská stratégia bola ambicióznym projektom z dielne európskych lídrov pre roky 2000 až 2010 a hovorila o rôznych cieľoch únie v oblasti ekonomiky, vedy alebo inovácií. Skončila sa však krachom, čo vlani ešte z pozície predsedníckej krajiny Európskej rady priznal aj švédsky premiér Fredrik Reinfeldt. Jedným z jej cieľov bolo aj to, aby sa únia stala najkonkurencieschopnejšou ekonomiky planéty, čo sa ani zďaleka nepodarilo.

"Myslím si, že ak zajtra (v piatok) prijmeme tento dokument - a vyzerá to, že ho prijmeme - môže vzniknúť veľká dezilúzia z dokumentov Európskej únie," uviedol na margo agendy Európa 2020 predseda slovenskej vlády. Plán má nahradiť spomínanú neúspešnú stratégiu podpísanú lídrami únie v portugalskom Lisabone prakticky presne pred desiatimi rokmi. Podľa Fica je však zbytočné dávať si príliš konkrétne a ťažko splniteľné ciele na také dlhé obdobie a tento svoj názor podľa vlastných slov na štvrtkových rokovaniach Európskej rady tlmočil aj lídrom EÚ na čele s jej prezidentom Hermanom Van Rompuyom.

Ďalšou témou prvého dňa summitu únie bola dlho očakávaná pomoc Grécku, ktoré sa zmieta v hlbokej ekonomickej kríze. Slovenský premiér zdôraznil, že únia neprijala žiadny dokument, kde by sa hovorilo o tom, že Atény žiadajú o pomoc. "Nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o poskytnutí akejkoľvek pomoci Grécku," uviedol slovenský premiér. Ako spresnil, v Bruseli sa prijala len politická deklarácia, v ktorej sa nespomínajú žiadne konkrétne čísla, ale len istý mechanizmus, ktorý sa môže vzťahovať na ktorúkoľvek krajinu EÚ.

"Nehovoríme o žiadnej pomoci, nehovoríme o žiadnych daroch, ale hovoríme o pôžičkách," spresnil Fico s tým, že tieto pôžičky "nesmú byť zvýhodnené" ani "dotované". Podľa premiéra však budú stále výhodnejšie ako tie, ku ktorým sa dnes Grécko môže reálne dostať na finančných trhoch. Rozhodnutie o prijatí politickej deklarácie prijali všetky štáty eurozóny vrátane Slovenska a podľa Fica ho konzultovali aj s členskými krajiny EÚ, ktoré nezaviedli euro.

"Dnes viacerí premiéri konštatovali, že ak by sme Grécko nechali padnúť tak, ako padli niektoré veľké finančné inštitúcie v Spojených štátoch amerických, tak to môže mať veľmi zlý vplyv na ďalšie krajiny, ktoré majú problémy v eurozóne" uzavrel premiér Robert Fico.

Summit dnes pokračuje svojím druhým a záverečným dňom, po ktorom by mali byť známe tak bližšie detaily okolo pomoci Grécku ako aj ďalšie závery týkajúce sa napríklad boja proti finančnej kríze alebo klimatickým zmenám.

Zdielať na

Najčítanejšie správy