Jasno
20°
Bratislava
Adrián
23.3.2023
Vo veku 98 rokov zomrel komunistický predseda vlády Lubomír Štrougal
Zdielať na

Vo veku 98 rokov zomrel komunistický predseda vlády Lubomír Štrougal

PRAHA / Vo veku 98 rokov zomrel bývalý predseda vlády Československej socialistickej republiky (ČSSR) Lubomír Štrougal. Potvrdil to bývalý poslanec Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Jiří Dolejš.

Štrougal dlhodobo trpel vážnou duševnou chorobou. Mal sa postaviť pred súd v prípade podielu viny na zabíjaní ľudí na československých hraniciach v čase komunistického režimu. Štátny zástupca ale stíhanie minulý rok zastavil pre jeho zdravotný stav. Podľa expertov nebol schopný porozumieť obsahu a zmyslu úkonov trestného konania. Spoločne s ďalšími prominentmi komunistického režimu bol stíhaný za to, že pohraničná stráž s ich tichým súhlasom strieľala na ľudí, ktorí utekali cez hranice na Západ.

Lubomír Štrougal sa narodil 19. októbra 1924 vo Veselí nad Lužnicí. V roku 1948 začal pracovať pre Komunistickú stranu Československa, o desať rokov sa stal členom Ústredného výboru KSČ. Bol ministrom pôdohospodárstva, neskôr ministrom vnútra a potom podpredsedom vlády. Nesúhlasil s augustovou inváziou vojsk Varšavskej zmluvy a odmietol tiež pozíciu v chystanej kolaborantskej robotnícko-roľníckej vláde. Čoskoro ale prešiel na stranu normalizácie. V januári 1970 sa stal na dlhé roky predsedom vlády ČSSR.

Z funkcie odišiel v roku 1988 pre rozpory s vtedajším generálnym tajomníkom ÚV KSČ Milošom Jakešom. Po nežnej revolúcii sa úplne stiahol z politického života. Bol považovaný za pragmatického a vzdelaného politika. Rád sa tiež ukazoval na športových podujatiach, šport podporoval a bol známy ako skalný fanúšik Sparty. Ako osemdesiatnik vydal niekoľko kníh spomienok a úvah.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy