Skoro jasno
-1°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Nájde sa vinník, ktorý je zodpovedný za smrť Jozefa Chovanca? Holandská prokuratúra nechce stíhať nikoho
Zdielať na

Nájde sa vinník, ktorý je zodpovedný za smrť Jozefa Chovanca? Holandská prokuratúra nechce stíhať nikoho

Archívna reportáž

BRUSEL / Prokuratúra z belgického mesta Charleroi nechce nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca. Príčinou smrti Jozefa Chovanca (38), ktorý zomrel koncom februára 2018 po zadržaní v cele na letisku Charleroi, boli silné nárazy hlavou o stenu, ktoré mu spôsobili edém mozgu. Vyplýva to z expertného posudku belgických lekárov, ktorý bol zverejnený vlani v marci.

Slovensko navrhuje v prípade Chovancovej smrti ďalšie vyšetrovacie úkony

Slovensko navrhuje, aby belgické úrady vykonali v prípade smrti slovenského občana Jozefa Chovanca ďalšie vyšetrovacie úkony. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Závery belgickej prokuratúry nenavrhnúť trestne stíhať žiadne osoby nie sú podľa ministerstva definitívne.

"Belgický právny zástupca SR podal žiadosť o vykonanie ďalších úkonov vo vyšetrovaní. Žiadosť posúdi vyšetrovacia sudkyňa," priblížili s tým, že v prípade nepriaznivého rozhodnutia je možné podať odvolanie. "Slovenská republika dôrazne požaduje dôkladné vyšetrenie prípadu a prípadné vyvodenie zodpovednosti," zdôraznil rezort diplomacie s tým, že sa v prípade aj naďalej intenzívne angažuje. Právny postup v tomto prípade je koordinovaný medzi Ministerstvom spravodlivosti SR a belgickým právnym zástupcom.

"MZVEZ SR v prípade poskytuje všetku potrebnú súčinnosť. Ďalšie kroky v prípade budú vykonané koordinovaným postupom všetkých zúčastnených partnerov," podotkli z ministerstva. Mimoparlamentný Hlas-SD vyjadril z rozhodnutia belgickej prokuratúry hlboké rozčarovanie.

"Uniknuté video z policajného zásahu jasne ukazuje, že belgické silové zložky použili neúmerné donucovacie kroky vedúce k usmrteniu pána Chovanca," uviedla strana. Šéfa slovenského rezortu diplomacie Rastislava Káčera vyzvala, aby konal. 

Zastavenie srdca mala spôsobiť až podaná injekcia 

Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca u neho vyvolala až injekcia podaná privolanými zdravotníkmi, ktorí sa ho snažili upokojiť potom ako si v zadržiavacej cele ubližoval. Stanovisko prokuratúry, ktoré v utorok prevzal flámsky denník Het Laatste Nieuws, je, že príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci za smrť tohto slovenského podnikateľa nenesú zodpovednosť.

Flámsky denník upozornil, že advokát vdovy po J. Chovancovi toto stanovisko považuje za nepochopiteľné a dúfa, že členov letiskovej polície napokon postavia pred súd. Jozef Chovanec zomrel v nemocnici 28. februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržaný bol v lietadle smerujúcom na Slovensko lebo sa podľa očitých svedkov správal agresívne k členom posádky a voči privolaným policajtom. V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, kde bol zadržaný, na ktorých je vidieť, ako uprostred noci búcha hlavou o dvere cely a krváca. Potom vidieť ako sa ho skupina policajtov pokúša násilím upokojiť, tvár má zakrytú dekou a aj to, že policajti sa pri tom smejú a jedna policajtka pri tom dvíha ruku v podobe nacistického pozdravu.

​Vyjadrenia

Ako povedala europoslankyňa Miriam Lexmann, považuje za neakceptovateľné, že belgická prokuratúra dala stanovisko, "z ktorého nevyplýva žiadna trestnoprávna zodpovednosť za brutálne správanie policajtov." Europoslankyňa opäť upozornila aj na potrebu vypočuť svedka z lietadla Romana Behúla, ktorý nebol belgickou stranou do dnešného dňa vypočutý, a to ani pri rekonštrukcii prípadu. Belgická polícia totiž tvrdí, že Jozef Chovanec bol v lietadle agresívny a preto ho zadržali.

Roman Behúl ale hovorí opak. "Toto skutočne neviem pochopiť ako k tomuto mohlo dôjsť, pretože on naozaj a to vám hovorím pred kamerami nekládol žiaden odpor. Bol to veľký človek, ťažký, mohol klásť, ale ako bol veľký, taký bol bezmocný," povedal svedok Behúl. 

Ako ďalej dodala Lexmann, prípadu sa aj naďalej intenzívne venuje. "Ani päť rokov po tejto nesmiernej tragédii nesmieme rezignovať na jej dôkladné vyšetrenie a nastolenie spravodlivosti," doplnila.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy