Zatiahnuté
19°
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Tisíce ľudí sa vo Vatikáne prichádzajú rozlúčiť so zosnulým emeritným pápežom
Zdielať na

Tisíce ľudí sa vo Vatikáne prichádzajú rozlúčiť so zosnulým emeritným pápežom

VATIKÁN / S úderom deviatej hodiny doobeda sa dnes verejnosti otvorili dvere vatikánskej Svätopetrskej baziliky, kde je až do štvrtkového pohrebu vystavená rakva so zosnulým emeritným pápežom Benediktom XVI. Rozlúčiť sa prichádzajú tisíce ľudí, informovali agentúry.

Benedikt, občianskym menom Joseph Ratzinger, zomrel v sobotu vo veku 95 rokov vo vatikánskom kláštore Mater Ecclesiae. Na čele katolíckej cirkvi stále v rokoch 2005 až 2013, kedy odstúpil s odvolaním sa na svoje chatrné zdravie. Stal sa prvým pápežom po zhruba 600 rokoch, ktorý sa funkcie vzdal. Už od skorých ranných hodín čakali na vstup do hlavného vatikánskeho chrámu tisíce ľudí a pred vchodom sa vytvoril dlhý front. Podľa odhadov len dnes príde dať Benediktovi posledný zbohom najmenej 25 000 ľudí.

"Chcel som Benediktovi vzdať hold, pretože hral kľúčovú úlohu v mojom živote a mojom vzdelaní. Dorazil som sem okolo pol ôsmej," povedal agentúre AP päťdesiattriročný Filippo Tuccio, ktorý sa prišiel rozlúčiť nočným vlakom z Benátok.

Možnosť rozlúčky so zosnulým bude mať verejnosť počas nasledujúcich troch dní. Pohreb je naplánovaný na štvrtok 5. januára 2023 o 09:30 na Svätopetrskom námestí. Povedie ho Benediktov nástupca František, čo bude v dvojtisícročnej histórii katolíckej cirkvi bezprecedentné podujatie.

Úrady prijali v súvislosti s pohrebom špeciálne bezpečnostné opatrenia. Podľa nedeľného vyhlásenia rímskej prefektúry bude rovnako ako pri pohrebe pápeža Jána Pavla II. v roku 2005 či následných voľbách novej hlavy katolíckej cirkvi nasadených viac ako 1000 policajtov. Vyšší má byť tiež počet detektorov kovov pri vstupe na Svätopetrské námestie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy