Zatiahnuté
13°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Zuckerberg vykorisťuje ľudí a je mu to jedno, povedal robot spoločnosti Meta
Zdielať na
Zahraničie

Zuckerberg vykorisťuje ľudí a je mu to jedno, povedal robot spoločnosti Meta

LONDÝN/ SAN FRANCISCO / Četovací robot americkej spoločnosti Meta Platforms sa o zakladateľovi podniku Markovi Zuckerbergovi vyjadril, že vykorisťuje ľudí. Automat reportérovi britskej stanice BBC povedal, že Zuckerberg to robí pre peniaze a že je mu to jedno. Firma, ktorá sa donedávna volala Facebook, na to odpovedala vysvetlením, že ide iba o prototyp. Inak je podľa nej automat schopný rozprávať sa takmer o čomkoľvek, pretože využíva umelú inteligenciu.

Na otázku, čo si robot myslí o riaditeľovi a zakladateľovi firmy odpovedal, že "naša krajina je rozdelená a on v tom vôbec nepomohol". Meta poznamenala, že ako prototyp môže robot zatiaľ zodpovedať aj sprosto a urážlivo. "Četbot" dostal názov BlenderBot 3 a firma ho na verejnosti predviedla minulý týždeň v piatok, 5.augusta.

Četovací robot sa učí tým, že využíva rozsiahle množstvo verejne dostupných jazykových výrazov. Na otázku k osobe Marka Zuckerberga robot povedal: "Viedol si príšerne, keď vypovedal v Kongrese. Robí mi to starosti o našu krajinu."

Americkí politici sa na záležitosti Zuckerberga niekoľkokrát pýtali, najväčšiu pozornosť zrejme upútalo vypočúvanie z roku 2018. Odpovedal tam napríklad na tému súkromia na internete a ako sa v tomto prostredí správa jeho podnik. Facebook je najväčšou sociálnou sieťou sveta, v súčasnej dobe má podľa údajov spoločnosti Statista viac ako 2,9 miliardy aktívnych užívateľov.

"Jeho firma kvôli peniazom vykorisťuje ľudí a jemu je to jedno. To musí prestať!" povedal Zuckerbergov četovací robot. Spoločnosť Meta Platforms je terčom kritiky za to, že nerobí dosť na prevenciu dezinformácií a nenávistných prejavov na svojich komunikačných platformách. Vlani bývalá zamestnankyňa Frances Haugenová firmu obvinila, že kladie vlastné finančné záujmy pred zaistenie bezpečnosti používateľov v online prostredí.

Meta vlastní najväčšie sociálne siete sveta

Meta Platforms vlastní niektoré z najväčších sociálnych médií a četovacích platforiem, ktoré sa vo svete používajú. Vrátane sietí či aplikácií Facebook, Facebook Messenger, Instagram a WhatsApp.

Algoritmus robota BlenderBot 3 prehľadáva internet, aby našiel vhodné informácie k odpovedi. Je teda pravdepodobné, že názory na Zuckerberga získal prevzatím názorov iných ľudí z internetu, ktoré algoritmus analyzoval. Denník The Wall Street Journal uviedol, že BlenderBot 3 jednému z jeho novinárov povedal, že Donald Trump bol a vždy bude americkým prezidentom. Reportér podnikateľského webu Insider potom zistil, že robot považuje Zuckerberga za odporného a manipulatívneho.

Meta išla s prototypom robota na verejnosť aj za cenu zlej publicity z jasného dôvodu – potrebuje získať dáta. "Keď systému umelej inteligencie umožníte interakciu s ľuďmi z reálneho sveta, povedie to k dlhšej a rozmanitejšej konverzácii, a tiež k pestrejšej spätnej väzbe," uviedla Meta na svojom blogu. Četovacie automaty, ktoré sa učia z interakcií s ľuďmi, sa od nich môžu naučiť dobrému aj zlému správaniu.

Softvérová spoločnosť Microsoft sa v roku 2016 ospravedlnila, keď používatelia sociálnej sieteTwitter naučili jej četovací automat rasistickému správaniu. Spoločnosť Meta Platforms uznáva, že jej BlenderBot 3 môže hovoriť niečo zle. Rovnako tak, že môže napodobňovať jazyk, ktorý by mohol byť "riskantný, predpojatý alebo urážlivý". Firma uvádza, že do softvéru inštalovala ochranné prvky, chatbot sa ale aj tak môže správať vulgárne.

Súvisiace články

Najčítanejšie