V Číne recyklujú plastové vrecká na šarkany
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: lostseouls.com/ilustračné
Pôvodcom myšlienky je 71-ročný dôchodca Chan Fu-šan z Pekingu. Výroba jedného kusu trvá Chanovi v priemere dva dni, celkovo vyrobil už vyše 600 exemplárov.
Pôvodcom myšlienky je 71-ročný dôchodca Chan Fu-šan z Pekingu. Svoju celoživotnú záľubu v tradičných čínskych šarkanoch sa rozhodol využiť v prospech životného prostredia.
"Šarkany sú mojím jediným pokladom. Vďaka nim som veľa ľudí a získal mnohých priateľov," vyznáva sa bývalý inžinier.
Tradícia púšťania šarkanov vznikla v Číne už pred vyše 200 rokmi. Namiesto zvyčajného ryžového papiera, hodvábu či rastlinných vlákien začal Chan používať pri ich výrobe plastové vrecká.
Ako sám tvrdí, na tento účel majú ideálnu štruktúru aj farebnosť. Hrubšie vrecká sa hodia na šarkany do silného vetra, zatiaľ čo tenšie sú vhodné do menej veterného počasia.
Nezanedbateľnou výhodou je aj ich dostupnosť a nízka cena: šarkany z recyklovaných materiálov stoja v prepočte menej ako 10 eurocentov.
Výroba jedného kusu trvá Chanovi v priemere dva dni, celkovo vyrobil už vyše 600 exemplárov. Mnohé z nich zdobia obrázky zvierat a čínskych športových a operných hviezd. Prácu vynaliezavého dôchodcu, ktorý sa stal miestnou celebritou Pekingu, podporuje solídna základňa pekinských fanúšikov.
"Je to veľmi dobrý nápad nielen pre našu krajinu, ale pre celý svet. Z recyklácie odpadu profituje životné prostredie," komentuje jedna z Chanových pomocníčok.
Podľa oficiálnych údajov Číňania denne odhodia 300 ton plastových vreciek. Úrady už zakázali používanie supertenkých vreciek, s ktorými sú spojené najväčšie environmentálne riziká.