Vojak o evakuácii z Afganistanu: Museli sme v dave hľadať ľudí, ktorých sme mali priviezť domov

Vojak o evakuácii z Afganistanu: Museli sme v dave hľadať ľudí, ktorých sme mali priviezť domov

BRATISLAVA / Náročná operácia. Tak opisujú ministri aj samotní vojaci evakuáciu Slovákov z Afganistanu. Vojak z 5. pluku špeciálneho určenia, ktorý bol na palube špeciálu Spartan.

"Našou úlohou bolo identifikovať všetkých ľudí a odprevadiť ich bezpečne do lietadla," povedal príslušník 5. pluku špeciálneho určenia, ktorý sa podieľal evakuácie z Afganistanu.

Podľa neho je dianie na letisku momentálne zabezpečené. Situácia je kritická až mimo letiska, kde sa ľudia tlačia smerom k letisku, pričom sa snažia čo najrýchlejšie opustiť krajinu.

"Bolo to veľmi komplikované, pretože sme museli vyjsť z letiska, vyjsť z brány a museli sme ísť do toho davu utečencov, ktorí sa tlačili smerom dovnútra, na letisko, a museli sme ich v tom dave identifikovať a získať, čo nebolo veľmi jednoduché vzhľadom na to, že sme nevedeli, kto sú tí ľudia a vedeli sme len ich mená," povedal vojak.

Situácia podľa neho bola komplikovaná a viacerí ich žiadali o pomoc a odvoz z krajiny. "My sme mali svoj zoznam a museli sme ísť podľa neho," povedal. Totiž kapacita lietadla už bola plná.

Naď na minulotýždňovej tlačovej konferencii uviedol, že "aj naši vojaci museli použiť svoje zbrane, aby ochránili osoby, ktoré mali evakuovať." Šéf rezortu doplnil, že v okolí letiska neustále prebiehajú prestrelky. "Áno, boli použité zbrane, ale viac vám k tomu nemôžem povedať," potvrdil vojak ministrove slová.

Minister obrany Jaroslav Naď ešte minulý týždeň uviedol, že celá misia aj s prípravou trvala 55 hodín. Vojak 5. pluku špeciálneho určenia spresnil, že v Kábule strávili 5 hodín.

Zdroj: noviny.sk/

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
07:15 Prvé oddelenie II.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
07:05 Matematické príšerky II.
07:30 Tom Gates
07:45 Malí fidlikanti
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer