Za 46 rokov zmizli dve tretiny voľne žijúcich zvierat, hovorí štúdia

Za 46 rokov zmizli dve tretiny voľne žijúcich zvierat, hovorí štúdia

Archívna reportáž
embed kód
KUALA LUMPUR / Populácie voľne žijúcich zvierat sa od roku 1970 zmenšili v priemere o dve tretiny, upozorňuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vo svojej dnes zverejnenej správe. Za hlavný dôvod pokladá klčovanie lesov kvôli poľnohospodárstvu, nadmerný rybolov a obchod s divými zvieratami.

Populácia cicavcov, vtákov, objživelníkov, plazov a rýb sa v rokoch 1970 až 2016 zmenšili v priemere o 68 percent, uvádza správa, ktorá celosvetovo sledovala 20.811 populácií a 4.392 druhov zvierať. Pričom trend nespomaluje.

Medzi najviac zasiahnuté druhy patria sladkovodné živočíchy, gorily horské nížinné v Konžskej demokratickej republike, alebo papagáj sivy v Ghane.

"Hlavným dôvodom tohoto dramatického úbytku je odlesňovanie a v širšom zmysle úbytok prirodzeného prostredia, spôsobený tým, ako produkujeme a konzumujeme jedlo," priblížila Fran Priceová, ktorá vo WWF vedie oddeleieí zaoberajúce sa stavom lesov. Konkrétne ukázala na komerčné poľnohospodárstvo v tropických a subtropických oblastiach, vrátane produkcie palmového oleja, sóje a hoväzieho mäsa.

Tropické lesy počas minulého roku mizli závratnou rychlosťou. Každých šesť sekúnd zmizol les o rozlohe jedného futbalového ihriska, píše spravodajská a informačná spoločnosť Thomson Reuters Foundation s tým, že ich ochrana je považovaná za kľúčovú v boji s klimatickými zmenami a to vďaka  tomu, že pohlťujú oxid uhličitý.

Ochrana existujúcích a obnova poškodených lesov podľa ekológov pomôže znížiť riziko záplav, spomaliť globálne oteplovanie a ochrániť biodiverzitu.

Vedci se domnievajú, že rozsiahle klčovanie lesov je tiež hlavným faktorom v šírení chorôb prenášaných zo zvierat na člověka.

"S odlesňovaním a zvýšenou interakciou medzi voľne žijúcími zvieratami, domácími zvieratami a človekom sa zvyšuje šanca šírenia zoonotických ochorení ako je ebola alebo covid-19," doplnila Priceová s tým, že lesy v tomto zmysle fungujú ako prirozená hradba.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:50 NOVÉ BÝVANIE
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:25 Prepáč, si ženatý
19:45 Profesionáli
20:25 Hitman: Agent 47
17:50 Keby bolo keby 2
18:55 Keby bolo keby 2
20:10 Myšlienky vraha
18:05 Najmenší slon na svete
18:15 Požiarnik Sam VIII.
18:30 Okido I.
16:30 Čarodějovy hodiny
18:25 Líbat nevěstu zakázáno
20:15 Královna ledu