Ministri zahraničných vecí EÚ sa zhodli na sankciách voči Bielorusku

Ministri zahraničných vecí EÚ sa zhodli na sankciách voči Bielorusku

BRATISLAVA / Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) sa zhodli na sankciách voči Bielorusku. Informoval o tom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS).

Šéfovia diplomacií sa zhodli na úvodnom počte osôb, ktoré budú zaradené na zozname, ktorý má mať eskalačný charakter v prípade, že sa bieloruský prezident Alexander Lukašenko rozhodne nezačať dialóg s EÚ.

"Máme politickú dohodu, to znamená, že v tejto chvíli orgány a inštitúcie EÚ a právnici pracujú na zostavení konkrétneho zoznamu osôb, ktoré budú sankcionované,“ povedal Korčok s tým, že sankcie nemajú byť namierené voči občanom Bieloruska, ale voči tým, čo potláčajú ich práva. Na sankciách je podľa ministra zhoda aj preto, že prezident Lukašenko sa „evidentne rozhodol“ pre násilné potláčanie akýchkoľvek protestov. "De facto odmieta uznať realitu, a to je požiadavka občanov, ktorí odmietajú uznať zmanipulované prezidentské voľby,“ povedal minister a kritizoval aj represálie voči novinárom.

Bielorusko podľa Korčoka odmieta akúkoľvek spoluprácu v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá je na to určená. On sám sa pokúša nadviazať s Bieloruskom v tomto formáte „akýkoľvek kontakt“, aby mohol rokovať aj s občianskou spoločnosťou. "Cieľom tohto dialógu nie je rozhodovať o tom, kto bude prezident, ale zastaviť násilie a začať proces, ktorý bude viesť k politickému riešeniu,“ zdôraznil.

Korčok eskalačný charakter sankcií vysvetľuje aj tým, že dáva Lukašenkovi priestor na reakciu. „Ak nedôjde ku zmene, tak sankčný zoznam bude najďalej a bude aj priebežne rozširovaný,“ upresnil šéf slovenskej diplomacie.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:50 S PRAVDOU VON
00:15 Vražedné čísla IV.
01:15 PRÁZDNINY IV.
22:30 Jedného dňa, možno
01:00 Letecké katastrofy X.
02:00 Prvé oddelenie
23:00 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
00:00 Život po ľuďoch I.
01:00 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ XV. - XVIII.
00:05 Rapotáčik 2
22:35 Kovbojové a vetřelci
00:25 Plán útěku
02:20 12 let v řetězech