Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2022
Afganistan: Americký útok zabil 23 detí
Zdielať na
Zahraničie

Afganistan: Americký útok zabil 23 detí

Zdroj: REUTERS

Svedok amerického leteckého útoku povedal, že z 37 afganských obetí bolo 23 detí

Americká armáda uviedla, že obvinenie prešetruje. Jej hovorca dodal, že ak boli počas tejto operácie zabití nevinní ľudia, ospravedlňuje sa a vyjadruje "úprimnú sústrasť".

Afganský prezident Hamíd Karzaj sa ihneď obrátil na víťaza amerických prezidentských volieb Baracka Obamu, aby zabránil ďalším civilným obetiam v jeho krajine.

Abdul Džalíl z provincie Kandahár povedal, že usporiadal svadobnú oslavu pre svoju neter, keď sa neďaleko jeho domu ukryli militanti Talibanu, bojujúci s americkými silami. Keď na nich zaútočili americké lietadlá, prišlo o život 37 ľudí spomedzi svadobčanov, dodal.

Víťazstvo Obamu v amerických prezidentských voľbách by mohlo byť začiatkom zmeny na čele Afganistanu, predpovedali dnes afganskí opoziční politici. "Myslím si, že zmena na čele americkej vlády by mohla byť aj začiatkom zmeny v Afganistane," uviedol jeden poslanec dolnej komory afganského parlamentu. Bývalý afganský premiér počas vlády mudžahedínov Ahmad Šáh Ahmadzaj vyjadril presvedčenie, že nadišiel čas, aby "Karzaj opustil úrad".

"Bushova vláda iba podporovala Karzaja a vynechala ostatných, preto máme takú neschopnú vládu," uviedol Ahmadzaj, ktorý v prezidentských voľbách v roku 2004 kandidoval proti Karzajovi.

Obama sa v predvolebnej kampani vyjadril kriticky k súčasnej afganskej vláde, ktorá podľa neho neslúži občanom tak, ako by mala.

Najčítanejšie