Johnson požiadal kráľovnú Alžbetu II. o prerušenie parlamentnej schôdze. Tá jeho žiadosti vyhovela

Johnson požiadal kráľovnú Alžbetu II. o prerušenie parlamentnej schôdze. Tá jeho žiadosti vyhovela

Archívna reportáž
Pozrite si archívnu reportáž embed kód
LONDÝN / Britské médiá priniesli informáciu o tom, že sa vláda chystá požiadať kráľovnú Alžbetu II. o prerušenie zasadania parlamentu krátko po skončení letnej prestávky v septembri až do 14. októbra. Boris Johnson túto informáciu krátko po zverejnení aj potvrdil a uviedol, že s kráľovnou už hovoril. Kráľovná potom po porade so svojim tímom poradcov oznámila, že Johnsonovmu návrhu vyhovie. Poslanci tak podľa médií zrejme nebudú mať čas zabrániť legislatívnou cestou brexitu bez dohody, Johnson ale tvrdí, že času na debaty o brexite budú mať dosť.

Britská kráľovná Alžbeta II. schválila plán vlády prerušiť v druhom septembrovom týždni zasadnutie parlamentu, a to až do 14. októbra. V prehlásení to oznámil krášovnin poradný zbor, ktorý sa zišiel na zámku Balmoral v Škótsku. Vo vyjadrení sa uvádza, že aktuálne stretnutie parlamentu skončí medzi 9. a 12. septembrom. 

Premiér Boris Johnson potvrdil, že zasadanie britského parlamentu bude prerušené do 14. októbra. Podľa agentúry Reuters ale poprel, že by chcel poslancom brániť v narušení jeho brexitových plánov. Členovia Dolnej snemovne podľa neho budú mať na debatu o brexite pred kľúčovým unijným samitom 17. októbra dosť času. Downing Street neskôr oznámila, že Johnson už o svojom návrhu s kráľovnou Alžbetou II. hovoril a požiadal ju o prerušenie parlamentnej schôdze. 

Johnson si za to vyslúžil silnú vlnu kritiky

Labouristická opozícia Johnsonov krok označuje za "puč proti parlamentu". Ministerský predseda v liste poslancom tiež oznámil, že vláda začne rokovať s opozičnými stranami o tom, ako v parlamente presadiť brexitovú dohodu, ak sa ju s Európskou úniou podarí vyrokovať. 

Brexitový hovorca opozičných a proeurópskych liberálnych demokratov Tom Brake správu označil za "vyhlásenie vojny, ktoré narazí na železnú päsť". Poslankyňa Anna Soubry uviedla, že britskú demokraciu ohrozuje bezohľadný premiér. 

Vplyvný vládny proúnijný poslanec Dominic Grieve prehlásil, že po tomto kroku zosilnila pravdepodobnosť, že parlamentu bude hlasovať o nedôvere vláde. "Je to pokus vládnuť bez parlamentu. Je to bezperecedentné a myslím, že premiér to bude ľutovať," dodal s tým, že pre poslancov ako on bude ťažké vládu v prípadnom hlasovaní o nedôvere podporiť. 

Spojené kráľovstvo má Európsku úniu opustiť 31. októbra. Nový premiér Boris Johnson dáva opakovane najavo, že sa tak po dvoch odkladoch určite stane, či už s dohodou o podmienkach odchodu alebo bez nej. 

Do brexitu teraz ostáva 64 dní, politikov teda tlačí čas. Dolná snemovňa by po letnej prestávke mala znovu zasadnúť 3. septembra. Potom by mala rokovať dva týždne a znovu na začiatku októbra. Britská vláda ale chce, aby bolo zasadanie prerušené od 10. septembra až do 14. októbra, kedy ju tradične zahajuje kráľovná. Myšlienka na prerušenie parlamentnej schôdze sa objavila už v minulosti, mnohí ju ale považujú za značne kontroverznú a kritici ju označujú za nedemokratickú.

 Boris Johnson rokoval s Emmanuelom Macronom, ktorý mu povedal, že osud Veľkej Británie leží v Johnsonových rukách. Zdôraznil ale, že írska poistka, s ktorou majú Briti najväčší problém, je nepostrádateľná. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
16:50 Na chalupe
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
12:45 Dr. Ludsky
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
10:15 Požiarnik Sam IX.
10:30 Okido I.
10:45 Pat a Mat
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část