Havária letu MH17 si vyžiadala 298 obetí. Vyšetrovatelia oznámili mená údajných páchateľov útoku

19.06.2019 13:30 Noviny.sk Zahraničie

Havária letu MH17 si vyžiadala 298 obetí. Vyšetrovatelia oznámili mená údajných páchateľov útoku

Archívna reportáž
embed kód
HHAG / Zo zodpovednosti za katastrofu malajzijského lietadla na linke MH17, pri ktorej zahynulo 298 ľudí, budú súdení Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Novinárom to v holandskom meste Nieuwegeinu oznámili rodiny pozostalých.

Výsledky vyšetrovania oznámili pozostalým skupina medzinárodných vyšetrovateľov. "Je to práve to, v čo sme dúfali. Je to začiatok, je to dobrý začiatok," prehlásila Silene Fredrikszová Hoogzandová, ktorej syn Bryce bol medzi mŕtvymi. Dodala, že nepredpokladá, že by sa obvinení k súdu aj dostavili. Girkin, známy ako Strelkov, je bývalým dôstojníkom ruskej kontrarozviedky. V dobe nešťastia pôsobil v povstaleckom Dombase ako minister obrany. 

Skupina vyšetrovateľov, ktorej členovia sú experti z Holandska, Belgicka, Malajzie, Austrálie a Ukrajiny, minulý rok dospela k záveru, že lietadlo Boeing 777 zostrelila raketa zem-vzduch Buk odpálená z priestoru ovládaného v roku 2014 proruskými separatistami. Zbraň na miesto dopravili príslušníci 53. ruskej protivzdušnej brigády dislokovanej v Kursku. 

Rusko tvrdí, že raketa Buk pochádzala z arzenálu ukrajinskej armády, prípadne že civilné lietadlo nad Donbasom zostrelila ukrajinská stíhačka. Vyšetrovanie postupuje pomaly, trvá už takmer 5 rokov. Vyšetrovatelia sa snažili identifikovať osoby hovoriace o pohybe odpaľovacieho zariadenia a o zostrelení lietadla v zachytenej komunikácii. Vojaci sa tu oslovovali menami  "Andrej Ivanovič" a "Nikolaj Fjodorovič", alebo kódovým  označením "Orion" či "Delfín". Niektorých identifikovala medzinárodná investigatívna skupina Bellingcat v stredajšom prehlásení, v ktorom sú uvedené mená 12 údajných páchateľov vrátane Girkina, Dubinského, Pulatova i Charčenka.

Pokiaľ budú v Holandsku osoby, údajne zodpovedné za útok, obvinené, je málo pravdepodobné, že by ich Rusko vydalo. Ruská ústava zakazuje vydávanie občanov k súdnemu konaniu v cudzine. Súdení tak budú najpravdepodobnejšie v neprítomnosti. 

Pozrite si reportáž o zostrelení MH17: 

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
19:10 KINOSÁLA
19:30 Profesionáli III.
20:25 Panfilovci - 28 hrdinov
18:00 Vraždy v Brokenwoode V.
20:10 Hawaii Five-0 X.
21:00 Hawaii 5.0 X.
18:50 Arthur a Minimojovia
19:15 Sníček a Dúhalka
19:25 Rybičky Flip a Flap
17:45 Valerian a město tisíce planet
20:15 Plán útěku
22:15 Země zatracených