V Saudskej Arábii začal súdny proces s uväznenými aktivistkami za práva žien

V Saudskej Arábii začal súdny proces s uväznenými aktivistkami za práva žien Zdroj: SITA
RIJÁD / V Saudskej Arábii sa v stredu konalo prvé súdne pojednávanie so zadržanými aktivistkami. Aj napriek skutočnosti, že pod tlakom zahraničia v poslednej dobe kráľovstvo upúšťa od rôznych obmedzení voči ženám, kritici režimu sú naďalej prenasledovaní a väznení.

Aktivistky, ktoré Saudskoarabské kráľovstvo uväznilo v dôsledku ich ľudskoprávnych aktivít ešte minulý rok, sa dnes zúčastnili prvého súdneho pojednávania, na ňom sa mali dozvedieť obvinenie. Podozrivé sú z poškodzovania štátu a podpory nepriateľských živlov v cudzine.

Do pojednávacej miestnosti nemali vstup médiá ani diplomati, no predseda súdu im mimo súdnu sieň oznámil, že dnes bude vznesené obvinenie. Danou kauzou sa zaoberal špeciálny súd zriadený pre prípady súvisiace s terorizmom, posunutá bola napokon trestnému súdu.

Len nedávno sa musel Rijád vyspovedať v kauze zavraždeného novinára Džamála Chášukdžího. Toho mali zabiť na pôde saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád odmieta akékoľvek podozrenia, že vraždu nariadil korunný princ Muhammad bin Salmán. 

Kritika režimu

Saudskú Arábiu často kritizujú kvôli svojmu prístupu ku kritikom režimu, ktorých ešte vždy prenasleduje a väzní. Zhruba tri desiatky krajín minulý týždeň kráľovstvo vyzvali, aby väzňov prepustilo na slobodu. 

Vlani prokurátor oznámil, že pre podozrenie z pokusu poškodiť záujem štátu zadržali päť mužov a štyri ženy. Štátne médiá ich označujú za zradcov a agentov zahraničných ambasád. Podľa Reuters skončilo len počas minulých dvoch rokov za mrežami niekoľko desiatok ďalších intelektuálov a kritikov režimu. 

Mnohí z diplomatického prostredia sa domnievajú, že motívom zadržania tejto skupiny bola snaha utíšiť kritikov reforiem a uvoľňovania pravidiel voči ženám, aby tak vystríhali aktivistov od nadmerných požiadaviek. 

Saudská Arábia bude čeliť súdnym procesom za teroristické útoky z 11.09.2001, pozrite si o danej téme reportáž TV JOJ:

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:50 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
17:50 NOVÉ BÝVANIE
15:10 Opatrovateľky v akcii
17:20 Dom za všetky peniaze
19:20 Simpsonovci XXVIII.
15:50 INKOGNITO
16:55 INKOGNITO
18:05 Amerika má talent XII.
16:05 Malý Elvis a priatelia
16:35 Sníček
16:50 Emka to vie - Pozor drogy!
14:55 Tygří oči
16:40 Láska na tři roky
18:30 Říše hraček