Podľa Financial Times je osobnosťou roka George Soros

Podľa Financial Times je osobnosťou roka George Soros

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Americký finančník maďarského pôvodu George Soros je podľa výberu britského denníka Financial Times (FT) osobnosťou tohto roku. Prestížne noviny ho označili za zástancu liberálnej demokracie, ktorá je v obkľúčení populistov. V minulosti boli osobnosťami roka zvolení napríklad americký prezident Donald Trump či nemecká kancelárka Angela Merkel.

​Kým bežne Financial Times vyberá osobnosť roka na základe toho, čo v uplynulých dvanástich mesiacoch dosiahla, na 88-ročného Sorosa, jedného z najvýznamnejších filantropov na svete, padla voľba pre hodnoty, ktoré reprezentuje.

Americký miliardár, ktorý sa narodil ako György Schwartz v roku 1930 v Budapešti, je podľa britského denníka nositeľom liberálnej demokracie a otvorenej spoločnosti. "Toto sú hodnoty, ktoré triumfovali v studenej vojne. Dnes sú obkľúčené zo všetkých strán: od Ruska Vladimira Putina po Ameriku Donalda Trumpa," zdôvodnili svoj výber FT.

Soros podľa britského denníka cez tri desiatky rokov bojuje proti autoritárstvu, rasizmu a neznášanlivosti. Jeho úsilie mu vynieslo brutálne útoky, ktoré sa ho snažia očierniť, a hnev autoritárskych režimov i populistov, ktorí stále viac naberajú na sile, obzvlášť v Európe. Britský denník pripomenul, že Soros je vzhľadom k svojmu židovskému pôvodu, okrem iného terčom antisemitských výpadov.

Na amerického finančníka maďarského pôvodu v minulosti útočili okrem iného americký prezident Donald Trump, priaznivci tvrdého brexitu v Británii, ale aj slovenská expremiér Robert Fico, ktorý ho spájal s demonštráciami proti vtedajšej vláde v Bratislave. Najčastejšie je pod paľbou kritiky Soros v rodnom Maďarsku, kde ho premiér Viktor Orbán viní okrem iného z podpory migrácie.

"Obviňujú ma zo všetkého, aj z toho, že som Antikrist," povedal Soros denníku Financial Times. "Prial by som si, aby som nemal toľko nepriateľov, ale beriem to ako znamenie, že robím niečo dobre," dodal.

Soros prostredníctvom nadačnej siete Open Society Foundations podporuje projekty na ochranu ľudských práv na celom svete a udeľuje napríklad štipendiá študentom. Pražská pobočka OSF bola založená v roku 1992. Soros podľa agentúry DPA do svojich nadácií vložil už 32 miliárd dolárov.

Financial Times vybral osobnosť roka prvýkrát v roku 1975, kedy sa ním stal nemecký kancelár Helmut Schmidt, pravidelne ale svoj výber zverejňuje až od roku 2002. Vlani voľba padla na Susan Fowlerovú, americkú softvérovú inžinierku, ktorá sa zasadila o zmenu prístupu veľkých spoločností k sexuálnemu obťažovaniu. Predvlani bol osobnosťou roka Financial Times americký prezident Trump, v roku 2016 nemecká kancelárka Merkel.

Zdroj: noviny.sk/Financial Time

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
16:50 NAŠI IV.
17:30 NOVINY
16:45 Simpsonovci XXVIII.
17:15 Mačka a pes
19:30 ŽREBOVANIE
15:55 Skutočný génius
16:55 Slnečno, sem-tam vraždy II.
17:50 Súdna sieň
16:45 Okido II.
17:00 Zabi nudu! II.
17:05 Macko Uško
16:15 Kouzlo Vánoc
18:00 Zátah
20:15 Mlčení