V Taliansku zakotvila loď s migrantmi. Nemôžu vystúpiť, kým si ich nerozdelia iné štáty EÚ

V Taliansku zakotvila loď s migrantmi. Nemôžu vystúpiť, kým si ich nerozdelia iné štáty EÚ

TALIANSKO / Loď talianskej pobrežnej stráže so 177 utečencami na palube zakotvila dnes ráno v prístave na Sicílii. Osud migrantov však naďalej zostáva neistý. Nemôžu totiž opustiť priestory lode. Taliansky minister vnútra Salvini tvrdí, že nedovolí žiadnemu z nich vystúpiť, kým nedostane prísľub, že si migrantov rozdelia iné štáty Európskej únie.

Taliansky denník La Repubblica dnes uviedol, že loď Diciotti má v Katánsku oficiálne "technickú prestávku", aby doplnila pohonné hmoty, vodu a potraviny.

Vstup lode do prístavu povolil v pondelok taliansky minister dopravy Danilo Toninelli. Minister vnútra Matteo Salvini potom zopakoval, že nenechá vystúpiť z lode jediného utečenca, dokiaľ mu EÚ nepotvrdí, že ich prevezmú iné štáty únie.

Diciotti vyzdvihla 190 utečencov z mora v stredu. Salvini tvrdí, že loď zobrala utečencov na palubu v maltských vodách po tom, čo im Malta neposkytla pomoc. Salvini maltské námorníctvo obvinil, že sa snažilo plavidlo s migrantmi odprevadiť do talianskych vôd. Maltské úrady tvrdia, že loď s migrantmi nebola v núdzi a migranti neboli v ohrození života.

Po zásahu talianskej pobrežnej stráže bolo 13 utečencov z lode vo vážnom zdravotnom stave dopravených na ostrov Lampedusa. So zvyšnými migrantmi zostávala loď v medzinárodných vodách a Rím sa snažil vyjednať, aby utečencov prevzala Malta. Tá ich odmietla.

Podobný postup s prerozdelením migrantov medzi viaceré krajiny EÚ aplikovala napríklad minulý týždeň aj Malta, ktorá v prístave Valletta prijala loď Aquarius so 141 migrantmi nalodenými pri líbyjských brehoch. Malta povolila lodi zakotviť po tom, čo sa niekoľko štátov Európskej únie dohodlo, že si migrantov medzi sebou rozdelia.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí