Poľským premiérom sa stal Donald Tusk

09.11.2007 15:34 Noviny.sk Zahraničie
Poľským premiérom sa stal Donald Tusk Zdroj: SITA/AP/Alik Keplicz
Liberáli pred necelými tromi týždňami s prevahou vyhrali predčasné parlamentné voľby. Vládnuť chcú spoločne s Poľskou ľudovou stranou (PSL)

Poľský prezident Lech Kaczyński dnes vymenoval šéfa liberálnej Občanskej platformy (PO) Donalda Tuska premiérom. Liberáli pred necelými tromi týždňami s prevahou vyhrali predčasné parlamentné voľby. Vládnuť chcú spoločne s Poľskou ľudovou stranou (PSL).

Päťdesiatročný Tusk zasadá na premiérske kreslo po Jaroslawovi Kaczyńskom, ktorý je dvojčaťom prezidenta. Kaczyńského konzervatívne Právo a spravodlivosť po dvoch rokoch vlády odišlo do opozície, kde je ešte postkomunistická koalícia Ľavica a demokrati (LiD).

Mená ministrov novej vlády oznámi Tusk asi v stredu na zasadaní dolnej komory parlamentu. So šéfom ľudovcov a pravdepodobne budúcim vicepremiérom a ministrom hospodárstva Waldemarom Pawlakom vraj Tusk dohodol už takmer všetky podrobnosti koalície.

Platforma voličov okrem iného sľúbila, že sa bude snažiť o rýchle ukončenie misie poľských vojakov v Iraku, urýchli stavbu diaľnic a štadiónov, zjednoduší byrokratický aparát a zlepší vzťahy Poľska napríklad s Európskou úniou alebo Nemeckom.

Zahraničie uvítalo výsledok poľských volieb. Politici z Bruselu, Berlína či Moskvy si sľubujú, že spolupráca s Tuskom bude jednoduchšia než s Kaczyńskym, ktorý na medzinárodnej scéne tvrdo hájil poľské záujmy.

Dnešné vymenovanie Tuska zároveň znamená koniec vlády zrejme najslávnejších poľských dvojčat. Kaczyńským zostáva do roku 2010 prezidentské kreslo. Prezidentský palác sa tak podľa politológov môže stať oporou Práva a spravodlivosti.

Lech Kaczyński už naznačil, že se mu nepáčia niektoré mená budúcich ministrov. Prezident môže niektoré zákony vetovať. Podľa Tuska spolupráca nemusí byť vrelá, ale dôležité je, aby bola korektná.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
18:30 Veľké upratovanie: New York I.
19:35 KINOSÁLA
19:50 ŽREBOVANIE
18:55 EXTRÉMNE PRÍPADY
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York IX.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York IX.
19:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
18:20 S tváří anděla
20:15 Vlčí volání
22:15 Let